Co to jest połóg?


Połóg to czas regeneracji dla kobiety, która właśnie urodziła dziecka. Musi się ona przygotować na krwawienie, odchody poporodowe, ból w okolicy krocza i zmiany hormonalne. Jakie zmiany zachodzą wtedy w ciele kobiety i kiedy trzeba się zaniepokoić? Dowiedz się, ile trwa poród i czego się spodziewać.

 

co to jest połóg

 

Spis treści:

1. Ile trwa połóg?

2. Odchody popołogowe i krwawienie

3. Ból i skurcze w trakcie połogu

4. Kobieta po połogu

 

Ile trwa połóg?

Połóg występuje zaraz po porodzie. Niezależnie od tego, jak zdecydowałyśmy się rodzić, to ile trwa poród po cesarce, a ile trwa połóg po porodzie naturalnym jest zbliżony. Najczęściej kończy się on po około 2 miesiącach, a uściślając – po 6 tygodniach.

Wyróżniamy trzy fazy połogu, które następują zaraz po sobie. Pierwsza faza, czyli połóg bezpośredni występuje w ciągu pierwszej doby po porodzie. Przez kolejny tydzień ma zaś miejsce połóg wczesny. Natomiast później utrzymuje się połóg późny, który trwa do okołu sześciu tygodni po porodzie.

Odchody popołogowe i krwawienie

Jednym z nieodłącznym elementem połogu jest krwawienie, nie jest to jednak właściwa miesiączka po porodzie. Po porodzie macica musi się zregenerować i wrócić do poprzednich rozmiarów. Niezbędne jest zatem jej oczyszczenie. Z tego powodu przez kilka pierwszych dni możemy zaobserwować wydzielinę ze skrzepami krwi. Z czasem zmienia ona barwę z czerwonej na różową i brązową.

Odchody popołogowe oraz krwawienie znikają po kilku tygodniach. Są jednak sytuacje, kiedy warto udać się do lekarza. Dotyczy to zwłaszcza coraz intensywniejszego krwawienia i większych skrzepów krwi. Powinien nas również zaniepokoić nieprzyjemny zapach wydzieliny i utrzymująca się czerwona barwa.

 

co to jest polog

 

Ból i skurcze w trakcie połogu

Ból w trakcie połogu jest zjawiskiem normalnym i nie jest powodem do niepokoju. W tym czasie bowiem nasza macica gwałtownie się skurcza i zmniejsza swój ciężar. Dlatego powstaje to nieprzyjemne uczucie, które jest najsilniejsze w trakcie pierwszych dni po porodzie. Ma ono miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy doszło do nacięcia krocza.

Kiedy powinniśmy się zaniepokoić? Ból w trakcie połogu jest naturalny, o ile nie jest on narastający i tępy w jednym miejscu. Inną sytuacją, kiedy warto udać się do lekarza, jest silnie ciągnięcie szwów. Możliwe, że jest konieczna ich wymiana.

Kobieta po połogu

Okres połogu minął, a ty nadal nie możesz się zmieścić w ubrania sprzed ciąży? Pamiętaj, że ciąża trwała aż 9 miesięcy, a od porodu minęło dopiero 6 tygodni. Pomimo tego, że czujesz się lepiej fizycznie oraz psychicznie, twoje ciało może potrzebować więcej czasu, aby wrócić do poprzedniej formy. Mowa tu zwłaszcza o mięśniach i wadze. O ile nie ma przeciwwskazań, możemy wspomóc się ćwiczeniami, które pomogą nam odzyskać dawną figurę.

Pamiętajmy również, że w czasie połogu współżycie nie jest wskazane. Zbyt wczesny seks może prowadzić do urazów, jak i groźnych infekcji. Warto z nim zaczekać, aż macica zdąży się zregenerować. Później zaś nie zapomnijmy o antykoncepcji. Mitem jest bowiem, że zajście w ciążę w czasie laktacji nie jest niemożliwe. Pomimo wyższego wtedy poziomu prolaktyny, odnotowuje się przypadki ponownego zapłodnienia.

Połóg nie jest przyjemnym okresem u kobiety. Jednakże emocje związane z narodzinami dziecka i nowym trybem życia sprawiają, że czas ten mija niezauważalnie szybko. Warto jednak obserwować swoje ciało, aby dostrzec niepokojące objawy i skonsultować je w porę z lekarzem.

 

Sprawdź również: 

Ból porodowy - jak sobie z nim radzić?

Karmienie piersią a kryzys laktacyjny - objawy i przyczyny

 

Fot.: unsplash.com, pixabay.com