Ból porodowy – jak sobie z nim radzić?


Myśl o bólu porodowym może spędzać sen z powiek wielu kobiet, które niebawem oczekują dziecka. Niepotrzebny stres oraz zdenerwowanie mogą go tylko nasilić. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat metod jego łagodzenia. Z pomocą przychodzą nam naturalne, jak i farmakologiczne sposoby.

 

ból porodowy

Spis treści:

1. Ból porodowy - od czego zależy jego intensywność?

2. Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

3. Znieczulenie farmakologiczne

Ból porodowy – od czego zależy jego intensywność?

Jedną z najważniejszych funkcji, jaką pełni ból porodowy jest danie sygnału ostrzegającego przed zbliżającym się rozwiązaniem. Pojawia się on okresowo i za każdym kolejnym razem wywołuje duży wzrost hormonów stresu. Pozwala to na jednoczesne wydzielanie się oksytocyny oraz endorfiny, co uśmierza ból. W przypadku, kiedy ketocholamina, czyli hormony stresu, utrzymują się cały czas na tym samym poziomie, rodząca może odczuwać znacznie silniejszy ból.

Według statystyk nawet jedna na pięć kobiet może odczuwać silny ból porodowy, przez decyduje się na znieczulenie zewnątrzoponowe. Z kolei 40% rodzących określa ból do zaakceptowania. Pomimo że każda z kobiet ma inny próg bólu, warto już w czasie ciąży wiedzieć spośród jakich środków przeciwbólowych można wybierać oraz jak naturalnie złagodzić ból.

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Do jednych z najczęściej nauczanych naturalnych metod łagodzenia bólem na należy prawidłowy i spokojny oddech. Dzięki temu skupiamy się na powtarzaniu w rytmie danej czynności, a niekoniecznie na samym bóle. W tym celu starajmy się oddychać jak najgłębiej. Druga osoba może nam zaś pomóc w znalezieniu odpowiedniego rytmu.

Polecana jest także relaksująca kąpiel. Jeśli mamy tylko taką możliwość jak najbardziej powinniśmy z niej skorzystać. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej temperaturze wody. Powinna ona być zbliżona do temperatury ciała. Skierowanie jej strumienia na bolące miejsca sprawi, że skurcze będą mniej odczuwalne, a mięśnie bardziej ukrwione oraz podatne na rozciąganie, co usprawni całą akcję porodową.

Na ból porodowy zbawienny wpływ ma także masaż, najlepiej dolnej partii mięśni. Z uwagi na położenie tego miejsca, warto poprosić o jego wykonanie osobę towarzyszącą. Rozmasowanie okolic lędźwiowo-krzyżowych znacznie złagodzi intensywność skurczów. Ważne jednak, aby masaż nie był zbyt mocny.

Znieczulenie farmakologiczne

Jednym z najczęściej wykorzystywanych środków przeciwbólowych w trakcie porodu jest Dolargan, który jest podawanie dożylnie. Za jego skutecznością stoi możliwość zatrzymania odczuwania bólu na poziomie mózgu. Kobieta dzięki niemu może odczuć nawet przypływ sił. Do działań niepożądanych należy przede wszystkim senność oraz wymioty.

Inną metodą, z którą mamy najczęściej do czynienia w szpitalach, jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega ono na podaniu leku przez wkłucie w okolice kręgosłupa. Jest to zabieg bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Niestety może powodować słane odczuwanie parcia, a w efekcie dłuższy poród.

Świadomość na temat metod radzenia sobie z bólem porodowym może pomóc kobiecie w przygotowaniu się psychicznym do urodzenia. Im więcej wiemy na ten temat, tym mniejszy stres nas ogarnia. Dzięki temu nie będziemy przerażone, kiedy nadejdą pierwsze skurcze.

 

fot.: pexels.com