Miesiączka po porodzie – kiedy może się pojawić?


Czas po narodzinach dziecka jest dla wielu kobiet najpiękniejszym okresem w życiu. Od teraz cała nasza uwaga jest skupiona na nowym członku rodziny. Z kolei nasze ciało musi się oczyścić i zregenerować w trakcie połogu. Wiele z nas zadaje sobie wtedy pytanie, kiedy możemy się spodziewać miesiączki po porodzie i kiedy znów będziemy płodne?

okres po porodzie

Okres a połóg – czym się różni?

Na połóg powinnyśmy się przygotować niezależnie od tego, czy zdecydowałyśmy się na poród naturalny, czy cesarskie cięcie. W obu przypadkach nasza macica musi się oczyścić ze śluzu, krwi i błon płodowych. W czasie połogu obserwujemy krwawienie o różnej częstotliwości. Początkowo ma ono barwę krwistą. Później zmienia ono kolor na różowy lub brązowy. Dlatego zaleca się, aby zaopatrzyć się w podpaski lub podkłady poporodowe na ten moment.

Krwawienie połogowe może trwać nawet do kilku tygodni. U kobiet karmiących piersią czas ten może być krótszy. Jeśli karmimy tylko mlekiem modyfikowanym, okres może przyjść kilka lub kilkanaście tygodni później. Musimy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, w jakim momencie pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie, nie wiemy, kiedy wróci owulacja. Dlatego, jeśli nie planujemy ciąży, warto używać antykoncepcji po porodzie.

Pierwszy okres po porodzie a karmienie piersią

Kiedy karmimy piersią, nasz organizm produkuje duże ilości prolaktyny. Jest to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Odpowiada między innymi za hamowanie owulacji. Jajniki nie pracują zatem zgodnie z normalnym cyklem, a kobieta nie jest płodna. Mamy karmiące piersią mogą czekać na pierwszą miesiączkę po porodzie nawet do 5-6 miesiąca po porodzie. W innym przypadku okres może wrócić już po 6-8 tygodniach.

Miesiączkę opóźnia także częstotliwość karmienia. Jeśli jest ona wysoka i karmimy na żądanie, poziom prolaktyny znajduje się cały czas na wysokim poziomie, a jajniki nie mogą wrócić do normalnej pracy. Jaka przerwa powinna nas zaniepokoić? Jeśli okres po porodzie nie pojawia się po 10 tygodniach, warto skorzystać z konsultacji z ekspertem.

Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie?

Po porodzie wiele w naszym życiu się zmienia. Nie inaczej jest z naszym ciałem. Pierwsza miesiączka po porodzie może się zatem różnić od tych, które doświadczałyśmy przed zajściem w ciążę. Mniej lub bardziej intensywne krwawienie nie jest zatem powodem do obaw. Pamiętajmy też, że nasze cykle mogą być teraz różnej długości. Nieregularny okres po porodzie nie jest niczym niepokojącym. W końcu nasze ciało musi również odnaleźć się w nowej sytuacji. Warto zwrócić się do lekarza, kiedy pojawią się takie niepokojące sygnały jak ból głowy czy gorączka.

Pierwszy okres po porodzie występuje u każdej kobiety w indywidualnym terminie. Będziemy czekać na niego dłużej lub krócej w zależności od naszego trybu życia i karmienia piersią. Pamiętajmy zatem, że dopóki nie pojawi się miesiączka, nie wiemy, czy nie możemy zajść ponownie w ciążę. Chociaż takie sytuacje zdarzają się rzadko, warto mieć je na uwadze w naszym życiu intymnym.


 

 

Zdjęcie: pixabay.com