Jak rozpoznać biegunkę u noworodka?


Biegunka u noworodka może być spowodowana infekcją wirusową lub niewłaściwą dietą mamy. Niezależnie jednak od przyczyny należy jak najszybciej rozpoznać biegunkę u dziecka i w porę zareagować. Jak przebiega biegunka u noworodka i jakie symptomy są niebezpieczne?

 

jak rozpoznać biegunkę u noworodka

 

Spis treści:

1. Kiedy mówimy o biegunce u noworodka?

2. Przyczyny biegunki noworodka

3. Leczenie biegunki u dzieci

4. Kiedy do lekarza z biegunkę u noworodka?

 

Kiedy mówimy o biegunce u noworodka?

Często oddawanie stolca przez noworodka nie jest niczym niezwykłym. Niemowlęta potrafią wypróżniać się nawet do 7-10 razy na dobę. Prawidłowy stolec noworodka jest ciemny i ciągnący. Naszą uwagę powinna zwrócić jego inna konsystencja oraz częstotliwość wydalania.

O biegunce u noworodka mówimy, kiedy dziecko wypróżnia się częściej niż dotychczas, a stolec ma rzadką konsystencję. Dzieje się tak na skutek przyśpieszenia ruchów jelit, kiedy te są podrażnione. Biegunce może towarzyszyć wypróżnianie z domieszką krwi lub śluzu. Często pojawiają się również wymioty i płaczliwość dziecka.

Przyczyny biegunki noworodka

Dlaczego dziecko cierpi na biegunkę? Pomimo tego, że niemowlę wciąż jest karmione mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, jest wiele możliwych powodów pojawienia się biegunki u noworodka. Jakie są najczęstsze przyczyny?

Jednym z najczęstszych powodów nieprawidłowego wypróżniania dziecka jest dieta matki przy karmieniu piersią. Smażone, surowe lub ostre pokarmy mogą podrażnić delikatny żołądek dziecko i wywołać niepożądaną reakcję. Do innych powodów biegunki u noworodka zaliczamy:

  • infekcja wirusowa lub bakteryjna;

  • alergia;

  • nietolerancja na niektóre składniki pokarmowe np.: gluten;

  • pasożyty;

  • ząbkowanie.

W zależności od przyczyny wystąpienia biegunki u noworodka lekarz decyduje o leczeniu. W najtrudniejszych przypadkach wymagana jest hospitalizacja dziecka.

 

biegunka u noworodka

 

Leczenie biegunki u dzieci

Biegunka u noworodków nie jest powodem, dla którego należy zaprzestać karmienia piersią. Z powodu ryzyka odwodnienia zaleca się wręcz, aby dziecko było karmione częściej. Nawadniać należy również noworodki karmione mlekiem modyfikowanym. Dzieciom podaje się wtedy letnią wodę, a niekiedy nawet napary z ziół czy specjalne płyny nawadniające z apteki. Nie podawajmy jednak sokom, które mogą zaszkodzić noworodkowi.

Wiele rodziców zastanawia się, czy leki na biegunkę dla dzieci są bezpieczne. Leki przeciwwymiotne mogą zatrzymywać toksyny w organizmie, co nasili tylko objawy. Jeśli natomiast lekarz przepisał nam środki o właściwościach absorbujących, nie należy z nich rezygnować. Są one bowiem przepisywane dzieciom, u których pojawiła się ostra biegunka wymagająca leczenia farmakologicznego.

Kiedy do lekarza z biegunką u noworodka?

Większość noworodków przechodzi co najmniej raz biegunkę i nie wymaga ona konsultacji. Niekiedy jednak wskazana jest interwencja lekarza. Dotyczy to zwłaszcza długotrwałego rozwolnienia, które trwa powyżej 14 dni. Niepokojącym sygnałem jest również podwyższona temperatura ciała, krew w stolcu, zwiększona płaczliwość, objawy nie ustępują, a nasilają się.

Karmienie piersią, elektrolity i uzupełnianie płynów to podstawowe sposoby na radzenie sobie z biegunką u noworodka. Warto jednak zwrócić uwagę na swoją dietę, zwłaszcza jeśli jesteśmy w czasie laktacji. Nieprawidłowe odżywianie mamy może wywołać niepożądaną reakcję u dziecka i spowodować zatrucie pokarmowe i odwodnienie organizmu.

 

Sprawdź również:

Kolka - jak jej zapobiec i pomóc kiedy się pojawi?

Co to jest trzydniówka?

 

Fot.: unsplash.com