Kolka – jak jej zapobiec i pomóc kiedy się pojawi?


Czy zauważyłaś, że Twoje dziecko często płacze, a już zwłaszcza wieczorami? Pręży się, chce ciągle być noszone na rękach, chociaż właśnie je nakarmiłaś i przebrałaś pieluchę? Sprawdź koniecznie, czy nie ma twardego brzuszka. Bo taki codzienny płacz nie musi oznaczać ciężkiej choroby. Może być spowodowany tym, że Twoje maleństwo cierpi na kolkę niemowlęcą, która na szczęście jest niegroźna dla jego życia.

Kiedy pojawia się kolka?

Zauważenie objawów kolki u dziecka nie jest trudne. Jednak kolka u dziecka to niełatwe doświadczenie dla rodziców. Ciężko tak naprawdę powiedzieć, skąd się bierze kolka u niemowlaka i jakie są na nią sposoby. Bo tak naprawdę nie ma 100% recepty, jednej metody, która na każdego malucha będzie działać. Kolka pojawia się nagle, najczęściej kiedy maluszek ma ok. 3 tygodni i znika bez śladu do ok. 5 miesiąca życia. Jednak może niestety pojawić się też w późniejszym okresie rozwoju dziecka, a także zdecydowanie dłużej trwać, nawet do 10 miesiąca życia.

Jakie są objawy kolki?

Najczęstszymi objawami, które pojawiają się kiedy maluszek ma kolkę to:

  • codzienny albo przynajmniej występujący 3 razy w tygodniu, pojawiający się zazwyczaj wieczorem płacz dziecka, który jest głośny i rozdzierający,
  • brak reakcji dziecka na przystawianie je do piersi, noszenie, lulanie, czy przytulanie,
  • brzuszek jest twardy i napięty,
  • niemowlak pręży się i wierzga nogami,
  • może mieć też zaczerwienioną buzię, czy lekko sinieć.

Ważne, że jeśli dziecko najpierw postękuje, a dopiero potem płacze, jego brzuszek jest miękki lub uspokaja się po przytuleniu to z pewnością nie jest kolka.

Płacz dziecka może trwać kilka minut lub nawet kilka godzin. Na atak kolki nie można się wcześniej przygotować, pojawia się znienacka, ale też nagle ustępuje. Wówczas dziecko po prostu uspokaja się i przeważnie zmęczone wysiłkiem pojawienia się kolki szybko zasypia. Niestety kolka tak łatwo nie odpuszcza i pojawia się głównie codziennie. Nie ma też reguły, kiedy kolka przestanie się pojawiać.

Przyczyny kolki

Niestety lekarze do tej pory nie odkryli w jaki sposób powstaje kolka. Przede wszystkim większość specjalistów w przypadku wystąpienia kolki u malucha zaleca dietę karmiącej mamy. Jednak nie jest to do końca właściwa droga, ponieważ dzieci karmione mlekiem modyfikowanym również mają problemy z bolącym brzuszkiem. Mówi się także, że przyczyną ataków twardego brzuszka może być niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego maluszka. Ponadto warto też zwrócić uwagę jak dziecko je, ponieważ połykanie przez niego dużych ilości powietrza, może prowadzić do gromadzenia się gazów, które rozciągają ścianki jelit. Inną przyczyną może być też uczulenie na białko krowie, które stosuje się w mieszankach mleka modyfikowanego, lub które jest spożywane przez karmiącą mamę. Najmniej prawdopodobnym, aczkolwiek coraz częściej podawanym przez lekarzy powodem kolek może być zły nastrój mamy, dlatego dziecko się denerwuje, gorzej przyswaja pokarm i dochodzi do ataku kolki.

Jak pomóc w trakcie ataku?

Rodzice przede wszystkim powinni zachować spokój. Dzięki temu dziecko pomimo bólu i płaczu będzie czuło, że wy wiecie, iż nic nie dzieje się złego i na pewno nic mu się nie stanie. Kiedy pojawi się płacz maluszka weź go na ręce, kołysz, lulaj, mów uspokajającym tonem – zapewnisz swojemu niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa, co jest niezmiernie ważne w przypadku występowania kolki. Oprócz tego możesz spróbować różnych metod, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu. Tylko należy pamiętać, że nie wszystkie sposoby mogą działać, wszystko zależy od dziecka. Nie ma tutaj jasnej reguły, dlaczego coś działa, a coś innego nie. Można stosować metody naprzemiennie, sprawdzając, która sprawdza się lepiej, czy gorzej.

  • Warto ogrzewać brzuszek dziecka. Wystarczy do tego ciepły ręcznik, przeprasowana żelazkiem tetrowa pieluszka lub mały termofor. Można również spróbować gorącej kąpieli, uważając jednak, aby nie poparzyć skóry dziecka.
  • Dziecko w trakcie ataku najlepiej nosić tak, by głowa była wyżej niż reszta ciała. Brzuszek powinien przylegać do przedramienia rodzica, dzięki temu powinny łatwiej odchodzić gazy.
  • Dobrze jest położyć dziecka na brzuchu dorosłego – brzuszek do brzucha. Maluszek łatwiej się wtedy uspokaja, ponieważ ta pozycja pomaga wydalić nagromadzone gazy.
  • Masaż brzuszka to także polecana metoda. Ruchy powinny być delikatne i co bardzo ważne zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Brzuszek najlepiej masować na zmianę: prawą i lewą ręką.

Mamy karmiące dziecko piersią mogą spróbować pić herbatkę przeciw kolkową, która przejdzie do mleka podawanego maluszkowi. Dzięki temu objawy kolki mogą być łagodniejsze lub ustąpić całkowicie. W przypadku, kiedy dziecko w czasie kolki robi się sine, zimne, nie może złapać tchu lub po prostu jego płacz trwa dłużej niż kilka godzin warto wówczas wybrać się do pediatry.