Po czym poznać ułożenie dziecka w brzuchu?


Przyjęcie prawidłowej pozycji przez płód jest niezbędne do bezpiecznego porodu siłami natury. Czy wiesz, jakie jest najlepsze położenie dziecka w brzuchu i jak je rozpoznać? Dowiedz się, jak zmienia się pozycja płodu i kiedy niezbędne jest cesarskie cięcie.

 

ułożenie dziecka w brzuchu

 

Spis treści:

1. Jak zmienia się ułożenie dziecka w brzuchu w czasie ciąży?

2. Położenie płodu przed porodem

2.1. Położenie główkowe dziecka

2.2. Położenie miednicowe dziecka

2.3. Położenie poprzeczne płodu

2.4. Położenie skośne

 

Jak zmienia się ułożenie dziecka w brzuchu w czasie ciąży?

Przez pierwsze tygodnie ciąży ułożenie dziecka może być dowolne. Niezależnie od tego, czy będzie ono w pozycji miednicowej, główkowej czy poprzecznej, miejsca w macicy jest wystarczająco wiele. Im jednak bliżej porodu, tym położenie płodu ma coraz większe znaczenie. Od niego również zależy czy dziecko będzie mogło przyjść na świat siłami natury, czy potrzebne będzie cesarskie cięcie.

Ułożenie dziecka w brzuchu jest istotne od około 34. tygodnia ciąży. W tym czasie bowiem macica staje się coraz ciaśniejsza, termin porodu zbliża się dużymi krokami. Płód powinien wtedy przyjąć prawidłową pozycję, w której się urodzi. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Położenie płodu przed porodem

To, w jakiej pozycji znajduje się płód, ma decydujący wpływ na poród. Wyróżniamy cztery różne ułożenia dziecka w brzuchu przed rozwiązaniem:

  • położenie główkowe;

  • położenie miednicowe;

  • położenie poprzeczne;

  • położenie skośne.

Tylko położenie główkowe jest uznawane za najlepsze i najbezpieczniejsze dla dziecka. W ten sposób układa się około 95% płodów. Jeśli jest inaczej, lekarze muszą często podjąć decyzję o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego.

 

ułożenie dziecka w brzuchu

 

Położenie główkowe dziecka

Przed porodem dziecko najczęściej przyjmuje pozycję główkową. Ustawia się ono wtedy pionowo, główką do dołu. Tym sposobem wychodzi ona pierwsza. Położenie główkowe, czyli ułożenie potylicowe jest najbezpieczniejszą pozycją dla dziecka. Ma ono miejsce, kiedy głowa płodu skierowana pochylona do przodu i jest ustawiona do kręgosłupa kobiety.

Położenie główkowe, kiedy dziecko ma wyprostowaną główkę lub odchyloną, nie sprzyja prostemu porodowi. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie operacji, aby dziecko przyszło na świat bezpiecznie.

Położenie miednicowe dziecka

Przeciwieństwem położenia główkowego płodu jest położenie miednicowe dziecka, nazywane także ułożeniem pośladkowym. Dziecko ponownie jest ustawione pionowo w macicy. Tym razem jednak jego główka jest na górze, a nie na dole. Jego nóżki mogą być zgięte w stawach lub wyprostowane.

Ułożenie miednicowe dziecka zdarza się rzadziej niż położenie główkowe. Szacuje się, że obejmuje ono około 3% porodów. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, przeprowadza się cesarskie cięcie.

Położenie poprzeczne płodu

Jeszcze innym i rzadkim położeniem płodu jest ustawienie poprzeczne, czyli pozycja dziecka w poziomie, a nie w pionie. Dotyczy ono niespełna 1% ciąż. Ustawienie w ten sposób dziecka uniemożliwia poród siłami natury. Jeśli płód nie zmieni w tym czasie pozycji, niezbędna jest operacja.

Jak rozpoznać położenie poprzeczne płodu? Warto wiedzieć, że kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka ma ze sobą związek. Jeśli brzuch jest zaokrąglony, płód najprawdopodobniej przyjął pozycję główkową lub miednicą. Natomiast kiedy brzuch nie jest okrągły, a rozciągnięty na boki, dziecko może znajdować się w pozycji poprzecznej.

Położenie skośne

Wyróżniamy jeszcze jedno ułożenie dziecka w brzuchu mamy – położenie skośne. Podobnie jak położenie poprzeczne płodu, występuje ono niezwykle rzadko. Ciało dziecka przecina wtedy macicę pod dowolnym kątem i nie jest ustawione pionowo ani poziomo. Diagonalna pozycja dziecka nie uniemożliwia porodu naturalnego. Wszystko zależy jednak od danego przypadku i położenia płodu.

Nieprawidłowe ułożenie dziecka może być wynikiem złej budowy macicy, która nie ma standardowej budowy. Inną przyczyną jest także wcześniactwo, wady wrodzone, krótka pępowina czy ciąża bliźniacza. Niezależnie jednak od powodu ułożenia dziecka w brzucha, ostateczną decyzję o konieczności cięcia cesarskiego podejmuje lekarz.

 

Sprawdź również:

Jak zaczyna się poród naturalny?

Objawy zbliżającego się porodu

 

Fot.: unsplash.com