Objawy zbliżającego się porodu – jak rozpoznać?


Czy to już, czy to fałszywy alarm? Na kilka dni przed rozwiązaniem pojawia się niepokój, czy rozpoznamy objawy porodu na czas. Pomimo tego, że każda kobieta przechodzi ten czas indywidualnie, niektóre symptomy są wspólne. Jak rozpoznać objawy zbliżającego się porodu?

objawy zbliżającego się porodu

Obniżenie brzucha przed porodem

Jednym z pierwszych sygnałów, że zbliża się rozwiązanie, jest obniżenie brzucha. Jednak pamiętajmy, że zmiana pozycji brzucha może mieć miejsce na kilka tygodni przed porodem, dlatego nie jest to sygnał, aby już jechać do lekarza.

O czym świadczy obniżenie brzucha? Kiedy dziecko w łonie matki przybiera na wadze, codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. Z czasem jednak ruchy płodu są mniej intensywne, a dziecko układa się w kanałach rodnych. Obniżony brzuch przed porodem umożliwia przyszłej mamie łatwiejszy oddech, ale z drugiej strony kobieta odczuwa większe parcie na pęcherz moczowy. Kiedy zauważymy te objawy, nie musimy się niepokoić. Warto jednak zacząć już powoli pakować torbę do szpitala.

 

Skurcze porodowe czy fałszywy alarm?

Występowanie skurczy przed porodem, jest naturalną reakcją organizmu. Nie zawsze zwiastują one rozwiązanie. Pierwsze skurcze mogą pojawić się jeszcze w 36 tygodniu ciąży. Są to skurcze Braxtona Hicksa. Przygotowują one ciało do porodu, ale nie oznaczają, że zaraz zaczniemy rodzić. Często jednak są one mylone ze skurczami właściwymi.

Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających? Kluczem jest mierzenie ich regularności. Jeśli pojawiają się one w różnych odstępach czasu, najprawdopodobniej nie jest to czas rozwiązania. Bóle porodowe pojawiają się regularnie co 5-7 minut i nie ustępują. Wtedy jest to czas, aby udać się do szpitala. Jeśli mamy jednak wątpliwości, czy to fałszywy alarm, nie bójmy się zadzwonić do lekarza czy położnej.

 

Odejście czopa śluzowego

W czasie ciąży jesteśmy bardziej skłonne do infekcji intymnych. Dlatego też ich pielęgnacja w tym okresie jest tak ważna. Również nasze ciało pomaga nam w tym czasie, wytwarzając gęsty śluz w szyjce macicy. Nazywany on jest czopem śluzowym i ma za zadanie ochraniać płód przed drobnoustrojami.

Odejście czopa śluzowego może mieć miejsce kilka tygodni przed wyznaczonym porodem. Możemy zaobserwować wtedy intensywniejszą wydzieliną i delikatne plamienie. O ile nie będzie ono zbyt silne, nie ma powodu do niepokoju. Dopiero odejście wód płodowych, zwiastuje bliskie rozwiązanie.

 

Odejście wód płodowych

Wiele kobiet utożsamia odejście wód płodowych z rozpoczynającym się porodem. Są one bowiem wynikiem regularnych skurczy. Wtedy błony pękają, a płyn owodniowy zaczyn wyciekać. Warto jednak podkreślić, że ich intensywność jest kwestią indywidualną. Niekiedy kobieta może doświadczyć delikatnego sączenia. W innym przypadku wyciek jest bardzo zintensyfikowany. Niezależnie jednak od natężenia, odejście wód płodowych powinno być znakiem, aby skontaktować się z lekarzem i udać się do lekarza.

 

Inne objawy zbliżającego się porodu?

Jak rozpoznać poród? Każda kobieta przeżywa ten czas indywidualnie. Oprócz wcześniej wspomnianych objawów porodu mogą wystąpić także inne symptomy. Niektóre kobiety zauważają, że ich waga zatrzymała się lub delikatnie spadła. Inne zaś doświadczają biegunki oraz torsji. Przed porodem możemy również silniej odczuwać stany emocjonalne. Uczuci euforii lub niepokoju może w tym czasie przybierać na sile. Warto zatem obserwować swoje ciało, aby móc przygotować się fizycznie i psychicznie na nowego członka rodziny.


 

Zdjęcie: pixabay.com