Jak zaczyna się poród naturalny?


Poród naturalny to moment ekscytacji, a jednocześnie strachu. Wiedza na temat, jak zaczyna się poród i jakie są jego fazy, pozwoli nam się lepiej przygotować do tej chwili. Dlatego warto edukować się przez całą ciążę. Jak wyglądają skurcze i kiedy jechać do szpitala?

 

kobieta ciężarna przed porodem

Spis treści:

1. Fazy porodu naturalnego

1.1 Faza utajona porodu naturalnego

1.2 Faza zasadnicza

1.3 Faza przejścia

1.4 Faza porodu właściwego

2. Jak przygotować się do porodu?

Fazy porodu naturalnego

Organizm przygotowuje się do porodu naturalnego przez dłuższy czas. Sam zaś proces możemy podzielić na kilka faz. Każda z nich charakteryzuje się różnymi cechami i objawami. Warto znać przebieg każdej z nich.

Fazy porodu dzielimy na:

  • faza utajona;

  • faza zasadnicza;

  • faza przejścia;

  • faza porodu właściwego.

Faza utajona porodu naturalnego

Zdarza się, że pierwszych oznak porodu naturalnego nie zauważymy. W końcu w czasie ciąży jesteśmy przyzwyczajone do huśtawki nastrojów. Jednakże, kiedy poród zaczyna się powoli , poziom adrenaliny wzrasta, a my odczuwamy poddenerwowanie i przypływ energii. Wtedy także może wypaść czop śluzowy lub odejdą nam wody płodowe.

Faza zasadnicza

Po fazie utajonej przechodzimy do pierwszego okresu porodu, czyli fazy zasadniczej. Powinniśmy być przygotowane na to, że pojawią się skurcze porodowe. Pierwsze z nich są krótkie i rzadkie. Kiedy do jechać do szpitala? Z czasem zwiększy się intensywność skurczy. Będą również bardziej odczuwalne. Warto wtedy pojechać już do wybranej placówki medycznej.

Faza przejścia

W czasie tej fazy rozwarcie szyjki macicy przed porodem może osiągać nawet 10 centymetrów. Również skurcze porodowe nabierają na sile oraz intensywności. Warto wtedy oddychać w specjalny sposób, wykonując szybkie wydechy. Na tym etapie nie zaleca się jeszcze parcia. Na to przyjdzie moment za chwilę, kiedy przejdziemy do właściwej fazy porodu.

Faza porodu właściwego

Przyszedł czas na poród właściwy. Teraz główka dziecka znacznie się obniża i zmierza ku wyjściu. Wykonujemy wtedy parcie, aby pomóc dziecku przyjść na ten świat. W trakcie porodu pomaga pozycja stojąca. Jeśli położna umie tak odbierać dziecko – skorzystajmy z tej możliwości. Siła grawitacji pomoże w tym procesie i silne parcie nie będzie potrzebne.

Po narodzinach dziecka rodzi się łożysko. Nie jest to jednak bolesne doświadczenie. Najczęściej matka już go nie odczuwa pod wpływem emocji związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Kontakt dziecka z matką jest wtedy niezwykle ważny. Moment, kiedy jesteśmy już sami z niemowlęciem, jest najpiękniejszą fazą porodu. Wtedy to nawiązuje się między nami więź, a dziecko nie jest narażone na stres lub szok po narodzinach.

Jak przygotować się do porodu?

Opis przebiegu porodu jest dla Ciebie stresujący? Kiedy wiemy, co będzie się z nami działo oraz jak zaczyna się poród naturalny – strach jest mniejszy. Wtedy również jesteśmy w stanie zaplanować ten proces i przygotować się psychicznie. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim spakujmy torbę do szpitala kilka tygodni przed wyznaczonym terminie. Nie czekajmy z tym do ostatniej chwili. W końcu nie wiemy, czy nasze dziecko nie będzie chciało przyjść na świat trochę wcześniej. Warto być przygotowanym na taką sytuację.

Ostatnie tygodnie przed porodem mogą być dla kobiety stresujące. Dlatego tak często mówi się o pozytywnym nastawieniu, zanim odejdą wody. Aby zmniejszyć zdenerwowanie i niepewność, warto zadbać o swoje samopoczucie. Spakowana torba do szpitala, skompletowane wyniki badań oraz wiedza na temat tego, jak zaczyna się poród naturalny, pomoże nam przygotować się na wielkie wydarzenie w naszym życiu.

Sprawdź również: Objawy zbliżającego się porodu - jak rozpoznać?

fot.: pixabay.com