Krótkie wędzidełko u noworodka – objawy i leczenie


Za krótkie wędzidełko dotyka nawet co dziesiąte dziecko. Nieleczone może prowadzić do wad wymowy i trudności w poruszaniu językiem. Całe szczęście jest na to rozwiązanie. Sprawdź objawy za krótkiego wędzidełka u noworodków i dowiedz się o sposobach leczenia.

 

krótkie wędzidełko

 

 

Spis treści:
 

1. Czym jest wędzidełko?

2. Objawy za krótkiego wędzidełka u noworodka

3. Leczenie za krótkiego wędzidełka

4. Ćwiczenia czy podcinanie?


 

Czym jest wędzidełko?

 

Za krótkie wędzidełko może utrudniać prawidłowy rozwój Twojego maluszka. Czym jednak ono ono i za co odpowiada? Jak się zaraz przekonasz, ten niewielki fragment ma duże znaczenie przy codziennym funkcjonowaniu. Jeśli jest za krótkie, może być przyczyną niejednego problemu.

Kiedy podniesiesz język, dostrzeżesz pod nim cienki fałd dotykający dna jamy ustnej. Niekiedy bywa cieńszy lub grubszy Zdarza się też, że w ogóle nie występuje. Co ciekawe, nie ma w tym nic dziwnego. Problem jest dopiero wtedy, kiedy jest za krótki.

Wędzidełko łączy język z dnem jamy ustnej. Kiedy jest źle zbudowane, dziecko ma problem, aby normalnie poruszać językiem. Całe szczęście charakterystyczne objawy jesteś w stanie wykryć u swojego dziecka jeszcze w okresie niemowlęcym.

 

Sprawdź również:  Zaburzenia mowy u dzieci – dlaczego 2-latek nie mówi?

 

 

Objawy za krótkiego wędzidełka u noworodka

 

Jeśli dziecko przegryza piersi w trakcie karmienia, ślini się lub nie je do końca, powodem może być za krótkie wędzidełko. Objawy nie są do końca jednoznaczne. Dlatego warto obserwować maluszka.

Za krótkie wędzidełko poznasz również po jego anatomicznej budowie. Kiedy dziecko będzie płakać, zwróć uwagę na to, czy język nie ma kształtu serduszka, kiedy jest uniesiony. Po tym możesz zobaczyć, czy tkanka jest wystarczająco długa.

W późniejszym okresie za krótkie wędzidełko będzie przyczyną dalszych problemów. Może pojawić się seplenienie, problem z wymową niektórych zgłosek i nadmierne ślinienie się. Powstała wada wymowy może być trudna do wyleczenia. Warto zatem czym prędzej udać się do lekarza.

 

Leczenie za krótkiego wędzidełka

 

Podejrzewasz u swojego maluszka za krótkie wędzidełko? Objawy, jakie możesz zaobserwować, powinny być skonsultowane z lekarzem. Warto udać się do specjalisty jak najwcześniej. Nie musisz bać się samego zabiegu. Jest krótki i nieinwazyjny.

Leczenie za krótkiego wędzidełka u noworodka polega na jego chirurgicznym podcięciu. Może je wykonać laryngolog, chirurg lub stomatolog. Niewielka rana goi się kilka dób. Sam zabieg zaś nie jest trudny i w przypadku małych dzieci wykonuje się go bez znieczulenia. Mogłoby ono boleć bardziej podcięcie wędzidełka.

Znieczulenie miejscowe wykonuje się u dzieci starszych. Jak jednak powie Ci niejeden rodzic, za krótkie wędzidełko warto podciąć jak najszybciej, aby oszczędzić stres dziecku.

 

Ćwiczenia czy podcinanie?

Podcięcie za krótkiego wędzidełka u noworodków jest najczęściej zalecanym zabiegiem przez lekarzy. Nie jest tak jednak za każdym razem. Nie zdziw się zatem, jeśli usłysz o ćwiczeniach. Jeśli wędzidełko jest nieznacznie krótsze, można dzięki nim poprawić sprawność języka. Same ćwiczenia jednak nie zawsze dadzą takie rezultaty co sam zabieg. Dlatego najczęściej za krótkie wędzidełko jest podcinane.

Za krótkie wędzidełko może być powodem niejednego problemu. Całe szczęście możesz temu zapobiec. Jeśli masz podejrzenia, że wędzidełko Twojego maluszka jest za krótkie, udaj się do lekarza. Sprawdzi on czy Twoje dziecko wymaga leczenia oraz czy rozwija się prawidłowo.


 

Zdjęcie: unsplash.com