Pajacyk a śpiochy - rodzaje ubranek niemowlęcych


Jakie ubranka dla noworodka kupić? Przed tym wyzwaniem stoją wszyscy rodzice, którzy zaczynają kompletować wyprawkę dla dziecka. Warto wiedzieć nie tylko jakie rodzaje ubranek niemowlęcych wyróżniamy, ale również jak zmieniają się ich rozmiary wraz z wiekiem dziecka.

 

rodzaje ubranek niemowlęcych

 

Spis treści:

1. Jakie są rodzaje ubranek niemowlęcych?

1.1. Pajacyk a śpiochy - jakie ubranko dla noworodka?

1.2. Body dla niemowlaka

3. Jaki rozmiar dla noworodka?

3.1. Rozmiary ubranek dla noworodka

 

Jakie są rodzaje ubranek niemowlęcych?

Świeżo upieczeni rodzice mogą nie rozróżniać jeszcze poszczególnych części garderoby. Pajacyk, śpiochy, body, rampersy to tylko niektóre z rodzai ubranek niemowlęcych. W pełni przygotowana wyprawka dla noworodka powinna zawierać kilka kompletów takich ubranek. Czym się one jednak od siebie różnią?

Pajacyk a śpiochy – jakie ubranko dla noworodka?

Pajacyk a śpiochy to najczęściej mylone rodzaje ubranek niemowlęcych. Są one bardzo do siebie podobne, dzieli je jednak kilka znaczących różnic. Przede wszystkim zaś pajacyki zakrywają całe ciało noworodka – łącznie z rączkami i stópkami. Są one zapinane na kilka nap w kształcie litery Y. Rodzice chwalą pajacyki za wygodne rozpinanie i brak problemu z rolowaniem się ubranka na plecach dziecka. Wersję pajacyków z odkrytymi nóżkami nazywamy zaś rampersami.

Inaczej prezentują się śpiochy. Podobnie jak pajacyki są one ubrankiem jednoczęściowym dla noworodka. Są one niczym innym jak długimi spodenkami, zapinanymi na ramiączkach. W zależności od temperatury można je łączyć z bodami lub kaftanikiem.

Jakie ubranko warto zatem wybrać dla niemowlaka – pajacyk czy śpiochy? Największą popularnością cieszą się pajacyki. Są one najlepsze w trakcie chłodniejszych nocy, kiedy chcemy zapewnić dziecku ciepło. Nie oznacza to jednak, że nie warto zaopatrzyć się w śpioszki. Wyprawka dla dziecka powinna zawierać oba rodzaje ubranek niemowlęcych.

Body dla niemowlaka

Czym są zaś body? Body to odpowiedź na problem rolujących się koszulek dla noworodka. Kiedy zastanawiamy się, jakie ubranka dla noworodka są niezbędne, nie zapomnijmy właśnie o body, które poleci każdy rodzic. Ich największą zaletą jest wygoda. Body szybko zamkniemy i otworzymy w kroku, co ułatwia codzienne przebierane dziecka, jak i przewijanie.

 

pajacyk a śpiochy

 

Jaki rozmiar ubranek dla noworodka?

Jakie ubranka dla noworodka będą odpowiednie? Male dzieci rosną jak na drożdżach. Z tego powodu niezbędna jest ich częsta wymiana. Nowe pajacyki i śpioszki są wymieniane nawet co kilka tygodni. Nic zatem dziwnego, że rodzice czasem nie wiedzą, jaki rozmiar dla noworodka będzie najlepszy. Czym się kierować przy wyborze?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy najczęściej kupowanym rozmiarem jest 56-62. Wyjątkiem są wcześniaki, dla których dedykowane są rozmiary 50-56. w kolejnych miesiącach życia rozmiar dziecka zmienia się wiele razy.

Rozmiary ubranek dla noworodka:

  • 0-3 miesiące – 50-56 (wcześniak), 56-62;

  • 3-6 miesięcy – 62-68;

  • 6-9 miesięcy – 58-74;

  • 9-12 miesięcy – 74-80;

  • 12-18 miesięcy – 80-86;

  • 18-24 miesięcy – 92-92.

Jak widzimy, rozmiar ubranek dla noworodka ciagle się zmienia. Z tego powodu nie warto kupować wiele ubrań w tym samym rozmiarze. Dobrze jednak, aby nasza wyprawka zmieniła się również wraz z porami roku. Kiedy przychodzą niższe temperatury, dobrze, aby dziecko posiadało więcej pajacyków czy body z długim rękawem, a także bluzy czy kombinezony. Wiosną i latem zaś warto zwrócić uwagę na body z krótkim rękawem czy spodenki.

 

Sprawdź również:

Jaki wózek dla dziecka będzie najlepszy?

 

Fot.: pixabay.com