Jaki wózek dla dziecka będzie najlepszy?


Zanim dziecko przyjdzie na świat, na rodziców czeka niemały dylemat wyboru wózka. Jaki wózek dla dziecka kupić, aby był wygodny i bezpieczny? Sprawdź rodzaje wózków oraz dowiedz się, jaki model będzie najbezpieczniejszy dla twojego maluszka.

 

jaki wózek dla dziecka\

 

Spis treści: 

1. Wózki dla niemowlaka - rodzaje

2. Gondola czy spacerówka - jak wybrać wózek dla noworodka

3. Jaki wózek dla dziecka będzie bezpieczny?

 

Wózki dla niemowlaka – rodzaje

Wybór odpowiedniego wózka to nie lada wyzwanie dla niejednego przyszłego rodzica. Nic więc dziwnego, że kwestia ta spędza sen z powiek tak wielu osobom. Zanim dowiemy się, jak wybrać wózek dziecięcy, warto poznać ich rodzaje.

Wózki dla niemowlaka dzielimy na trzy główne kategorie:

  • gondola;

  • spacerówka;

  • wózek wielofunkcyjny.

Wybór odpowiedniego wózka dziecięcego uzależniony jest przede wszystkim od wieku dziecka. Im nasza pociecha jest mniejsza, tym stabilniejszego wózka potrzebuje. Niezależnie jednak od wybranego rodzaju, każdy wózek dla niemowlaka i starszego dziecka powinien gwarantować bezpieczeństwo oraz wygodę.

Gondola czy spacerówka – jak wybrać wózek dla noworodka?

Jaki wózek dla dziecka będzie wygodny oraz bezpieczny? Taki, którego wyróżnia solidna konstrukcja, mocna rama i głębokie dno. Cechy te możemy zaś przypisać do gondoli, czyli zabudowane wózka dla noworodka. Jest on wybierany dla dzieci do 6 roku życia, a więc do czasu, zanim dziecko nauczy się samodzielnie siadać. Gondola sprawdzi się szczególnie w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zabudowana konstrukcja skutecznie ochroni naszą pociechę od wiatru czy śniegu.

Kiedy do spacerówki? Dziecko może zostać przesadzone do lżejszego wózka, kiedy nauczy się samodzielnie siadać. Dzieje się to w okolicy 6 i 7 miesiąca życia. Nasza pociecha staje się wtedy bardziej ruchliwa i chce poznawać świat. Jest to znak, aby przesadzić dziecko do spacerówki. Wózek tego rodzaju jest znacznie lżejszy od gondoli, a do tego można go składać, co ułatwia jego transport i podróżowanie.

Ostatnim rodzajem są wózki wielofunkcyjne. Takie modele pozwalają na korzystanie z jednego wózka przez wiele miesięcy. Łączą one niezbędną solidną konstrukcję gondoli oraz wygodą spacerówki. Decydując się jednak na wózek wielofunkcyjny, pamiętajmy, że wiąże się on z większym wydatkiem.

 

jaki wózek dla dziecka

Jaki wózek dla dziecka będzie bezpieczny?

Zanim wybierzemy odpowiedni model, warto zastanowić się, jaki wózek dla dziecka będzie bezpieczny. Z założenia wszystkie wózki są bezpieczne. W praktyce nie wygląda to jednak tak pięknie. Na jakie więc elementy należy zwrócić uwagę przed zakupem wózka?

Najważniejsza przy wyborze wózka dla dziecka jest jego konstrukcja, która powinna być stabilna. Dobrze wykonany stelaż jest trwały i nie zaczyna szybko rdzewieć. Wózek nie powinien mieć również ostrych krawędzi czy niebezpiecznych elementów, które tylko narażają dziecko na obrażenie.

Bezpieczny wózek dla dziecka będzie również zabezpieczać niemowlę od wypadnięcia. W tym celu musi być on odpowiednio wysoki. Dobrze również, aby był wyposażony w szelki lub pasy, którymi przypniemy dziecko do siedzenia.

Na koniec zwróćmy również uwagę na prowadzenie wózka. Duże kółka umożliwiają wygodne prowadzenie wózka po śniegu czy ziemi. Z kolei modele z mniejszymi kółkami są bardziej zwinne i ułatwiają nam przemieszczanie się po mieście. Nie zapomnijmy również sprawdzić hamulce, które powinny znaleźć się po obu stronach wózka.

 

Sprawdź również:

Jak uspokoić płaczące dziecko?
 

Fot.: unsplash.com