Upławy u dziewczynek – czy jest powód do niepokoju?


Upławy pojawiają się nie tylko u dorosłych kobiet. Nieprawidłowe plamienie może wystąpić również u dzieci, jeszcze przed okresem dojrzewania. Upławy u dziewczynek mogą być równie bolesne i uciążliwe, co u kobiet. Czym są one spowodowane i kiedy należy udać do lekarza?

 

upławy u dziewczynek

 

Spis treści:

1. Czy upławy u dziewczynki to czerwony alarm?

2. Upławy u dziewczynek - kiedy do lekarza?

3. Przyczyny upławów u dziewczynek

 

Czy upławy u dziewczynki to czerwony alarm?

Pojawienie się nawet delikatnego plamienia u dziewczynek, powoduje, że rodzice zaczynają poważnie się niepokoić. Nie zawsze jednak upławy u dziewczynek to czerwony alarm, a jedynie znak dojrzewania płciowego. Po czym zatem rozpoznać niegroźne plamienie?

Pierwsze upławy u dziewczynek mogą się pojawić już po 2-3 tygodniach życia. Możemy wtedy zaobserwować bezzapachową, białą substancję, która może być delikatnie zabarwiona krwią. Nie jest ona jednak ani powodem do niepokoju, ani objawem infekcji. Plamienie u noworodka jest spowodowane wtedy hormonami matki – estrogenami, który ilość zmniejsza się wraz z wiekiem.

W latach późniejszych również mogą pojawić się upławy u dziewczynki, które oznaczają początek dojrzewania płciowego. Najczęściej występują one w 9-10 roku życia. Dopóki plamienie trwa krócej niż dwa dni i nie towarzyszy mu krew czy gorączka, nie mamy powodu do niepokoju.

Upławy u dziewczynek – kiedy do lekarza?

Plamienie u dziewczynki może być również związane z infekcją intymną. W przeciwieństwie do niegroźnych, naturalnych plamień, upławy są związane z nieprzyjemnymi i często bolesnymi objawami. Towarzyszą im najczęściej:

  • ból okolic intymnych;

  • pieczenie oraz swędzenie;

  • obrzęk;

  • nieprawidłowa wydzielina o przykrym zapachu.

Kiedy tylko zauważymy powyższe objawy, warto czym prędzej zabrać dziecko do lekarza. Pediatra ustali przyczynę pojawienia się upławów oraz dobierze odpowiedni lek. Niekiedy możemy być również wskazana wizyta u ginekologia dziecięcego, zwłaszcza kiedy będzie istniało podejrzenie ciała obcego w narządach intymnych dziewczynki.

Przyczyny upławów u dziewczynek

Upławy u dziewczynek mogą być spowodowane przez szereg czynników. Najczęściej jednak lekarze zwracają uwagę na nieprawidłową higienę. Dlatego tak ważne jest, aby uświadamiać dziecko nie tylko o tym, jak ważna jest codzienna pielęgnację, ale również jak wykonywać ją poprawnie. Ponadto należy zwracać uwagę na kolorowe i silnie perfumowane kosmetyki oraz czystość używanych ręczników.

Inną częstą przyczyną upławów u dziewczynek są pasożyty, takie jak owsiki. Z uwagi na bliskie położenie narządów intymnych owsiki mogą przedostać się do okolic pochwy. W takim wypadku nietrudno o zakażenie, zwłaszcza kiedy dziewczynka drapie się z uwagi na uporczywe swędzenie i zaognia powstałą już infekcję.

Mówiąc o upławach u dziewczynek, warto wspomnieć również o kuracji antybiotykami, której skutkiem ubocznym jest właśnie infekcja. Lekarstwa tego rodzaju zaburzają naturalną florę bakteryjną i powodują zmniejszenie ilości bakterii, które charakter ochronny. W efekcie może wystąpić grzybica pochwy, której towarzyszy świąd oraz podrażnienie okolic intymnych. W tej sytuacji należy odbudować florę bakteryjną i sięgnąć po probiotyki oraz produkty bogate w kultury bakterii.

Nie zawsze plamienie u dziewczynek oznacza infekcję intymną. Warto jednak zachować czujność i zareagować, kiedy tylko pojawią się niepokojące objawy. Przede wszystkim zaś pamiętajmy o edukacji dziewczynki na temat pielęgnacji i higieny osobistej, bo to właśnie ona jest najczęstszym powodem upławów.

 

Zobacz również: Co dziedziczymy od rodziców?
 

Zdjęcie autorstwa Lorri Lang z Pixabay.com