Najstarsza i najmłodsza matka na świecie, czyli światowe rekordy


Ile lat miała najstarsza i najmłodsza matka na świecie? Pomimo że każdy porody są niezwykłym i niepowtarzalnym wydarzeniem, niektóre z nich zapisały się na kartach historii jako wyjątkowe. Jakie są światowe rekordy ciąż?

 

najstarsza i najmłodsza matka na świecie

 

Spis treści: 

1. Najmłodsza matka na świecie

2. Najstarsza matka na świecie

3. Największy noworodek na świecie

 

Najmłodsza matka na świecie

W jakim wieku kobieta staje się płodna? Ciało każdej z nas jest inne. Z tego powodu moment ten nie przychodzi w tym samym momencie. Lekarze podają jednak średni wiek, kiedy dziewczyna staje się płodna i może zajść w ciąże to 15 lat. Wtedy również zaczyna miesiączkować, co trwa aż do wystąpienia menopauzy.

Zdarzają się jednak przypadki ciąży we wcześniejszym wieku. Najmłodsza matka na świecie – Lina Medina urodziła swoje dziecko już w wieku 5 lat 7 miesięcy i 21 dni. Oznacza to, że do zapłodnienia doszło, kiedy dziewczynka miała 4 lata. Do dzisiaj nie udało się ustalić, kto był ojcem dziecka. O gwałt podejrzewano ojca dziewczynki, a także innych krewnych. Wszystkich jednak uniewinniono.

Najstarsza matka na świecie

Kobieta pozostaje płodna aż do początku menopauzy, kiedy miesiączkować i nie może już zajść w ciążę. Klimakterium najczęściej dotyka kobiety w wieku 50 lat, jednakże zdarzają się przypadki, kiedy menopauza przychodzi kilka lat później lub wcześniej. Towarzyszą jej często uderzenia gorąca, zaburzenia snu, wahania nastroju czy wzrost wagi.

Przypadki ciąży w starszym wieku mają miejsce najczęściej w przypadku zapłodnienia metodą in vitro. Najstarszą matką na świecie obecnie jest Erramatti Manayamma, która urodziła dzięki in vitro w wieku 74 lat. Innym podobnym przypadkiem jest Daljinder Kaur, która została matką, kiedy miała 72 lata. Natomiast najstarszą matką na świecie, która zaszła w ciążę w sposób naturalny, została Dawn Brooke w wieku 59 lat.

Również w Polsce nie brakuje przypadków, kiedy kobieta zachodzi w ciążę w późniejszym wieku. Takim przykładem jest Barbara Sienkiewicz, czyli najstarsza matka w Polsce. Urodziła ona bliźnięta w wieku 60 lat.

Największy noworodek na świecie

Waga dziecka po narodzinach zależy od wielu czynników. Jednakże według Światowej Organizacji Zdrowia noworodek najczęściej waży około 3,5 kilograma. Nie oznacza to jednak, że na świat nie przychodzą dzieci o znacznie mniejszej lub większej wadze. Ile zatem waży największy noworodek na świecie?

Największy noworodek na świecie urodził się w XX wieku, a dokładniej w 1995 rok w Aversie we Włoszech. Ważył on dokładnie 10,2 kg i pobił rekord z 1846 roku, kiedy to w USA narodził się chłopiec o wadze 9,98 kilograma. Jeśli wierzyć jednak doniesieniom z Australii, w 2018 roku kobieta o wadze 272 kg urodziła chłopca o wadze urodzeniowej 18 kg.

Ile natomiast waży najmniejszy noworodek na świecie? Niska urodzeniowa związana jest ze wcześniejszym porodem. Tak też stało się w przypadku Emilii Grabarczyk, która przyszła na świat w 2019 roku z wagą niewiele ponad 220 gram. Kiedy doszło do porodu, jej wewnętrzne narzędzia nie były jeszcze w pełni rozwinięte. Z tego powodu miała ona być ciągle pod opieką lekarzy. Obecnie dziewczynka rozwija się prawidłowo.

Rekordy Guinessa to otwarta księga, która wciąż nieustannie nas zaskakuje. Zarówno najstarsza, jak i najmłodsza matka na świecie to wyjątkowe sytuacje, które pokazują, jak nieprzewidywalny jest czasem natura oraz ludzki organizm.

 

Zobacz również: Przyrost wagi niemowlaka - jak powinien wyglądać?
 

Zdjęcie autorstwa Parentingupstream z Pixabay.com