Przyrost wagi niemowlaka – jak powinien wyglądać?


Jaka jest prawidłowa waga niemowlaka? Rodzice często zadają sobie to pytanie i niepokoją się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Waga noworodka różni się jednak w zależności od czynników genetycznych i środowiskowych. Sprawdzamy, jak powinien wyglądać jej prawidłowy przyrost i jakie są przyjęte normy.

przyrost wagi niemowlaka

Siatka centylowa niemowląt

Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie. Nie sposób zatem określić, ile dokładnie powinno ważyć niemowlę w danym wieku. Lekarze opracowali jednak wykresy, które pozwalają sprawdzić, czy waga niemowlaka jest w normie, czy też występują pewne odchylenia. Są to siatki centylowe niemowląt.

Siatki centylowe znajdują się w książeczkach zdrowia naszych dzieci. Jest to nic innego jak wykres, sprawdzający przyrost wagi niemowlaka oraz jego wzrost w porównaniu do przyjętych norm. Siatki są uzupełniane na bieżąco przez lekarza w trakcie wizyt kontrolnych. Przyrost wagi do wzrostu i wieku dziecka można również sprawdzić na bieżąco, korzystając z dedykowanych kalkulatorów

Jak czytać siatki centylowe? Patrząc na tabelę wypełnioną liczbami, możemy mieć wątpliwości, czy dobrze ją odczytujemy. Warto zatem wiedzieć,co oznaczają poszczególne jej fragmenty. Na siatce centylowej umieszczone są linie krzywe, które pokazują przyrost wagi i wzrostu do wieku dziecka. Miejsce przecięcia oznacza zaś na jakim centylu znajduje się nasza pociecha. Jeli wartości nie przekraczają norm, czyli powyżej 90 centyla lub poniżej 10 centyli dziecko rozwija się prawidłowo.

 

Prawidłowa waga niemowlaka – ile powinna wynosić?

Dzieci rodzą się z różną wagą, która zmienia się w kolejnych tygodniach. Czy nagły spadek wagi powinien nas niepokoić? Jeśli niemowlę straciło około 10% wagi urodzeniowej, jest to całkowicie normalne i nie ma powodów do obaw. W następnych tygodniach dziecko będzie znów przybierać na wadze. Tempo jednak jest zróżnicowane i zależy od indywidualnych czynników.

Przyjmuje się, że w ciagu pierwszych czterech miesięcy niemowlę może przybierać nawet do 230 gram na tydzień. Tempo to wyhamowuje w kolejnych tygodniach. Do 6 miesiąca wynosi ono od 90 do 120 gram, a do 12 miesiąca życia – od 50 do 80 gram na tydzień. W dniu pierwszych urodzin prawidłowa waga dziecka powinna być trzy razy większa niż w dniu urodzin.

 

Co wpływa na przyrost wagi niemowlaka?

Dlaczego zatem niektóre dzieci przybierają na wadze wolniej lub szybciej od rówieśników? Oprócz czynników genetycznych wymienić należy również kondycję fizyczną i psychiczną dziecka. Nie bez przyczyny mówi się bowiem, że waga niemowlaka odzwierciadla jego zdrowie.

Do nieprawidłowego przyrostu wagi niemowlaka mogą przyczynić się takie czynniki jak:

- zbyt częste lub rzadkie karmienie

  • choroby przewlekle
  • niedoczynność tarczycy
  • anemia
  • alergia
  • mukowiscydoza
  • niedokrwistość

Zbyt duże odchylenie od normy na siatce centylowej niemowlaka należy skonsultować z lekarzem. Niewłaściwe przybieranie na wadze nie musi jednak zawsze oznaczać poważnej choroby. Właściwe proporcje dostarczanych składników odżywczych oraz częstotliwość karmienia wpływają w znacznym stopniu na rozwój niemowlaka. Również w kolejnych latach są one ważnym czynnikiem, które nie należy bagatelizować.


 

Zdjęcie: pixabay.com