Czy gorąca kąpiel w ciąży jest bezpieczna?


Gorąca kąpiel ma wiele zalet. Pozwala nie tylko zadbać o codzienną higienę, ale również odpocząć i się zrelaksować. Wiele kobiet obawia się jednak, że kąpiel w ciąży może stwarzać zagrożenie przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Czy jest się czego obawiać i czy gorąca kąpiel w ciąży jest bezpieczna?

 

kąpiel w ciąży

 

Spis treści:  

1. Kąpiel w ciąży - istotna jest temperatura

2. Prysznic czy gorąca kąpiel w ciąży?

3. Kąpiel w ciąży a kosmetyki

4. Ciepła kąpiel w ciąży - podsumowanie

 

Kąpiel w ciąży – istotna jest temperatura

Przez wiele lat panował mit, że kąpiel w ciąży może przyczynić się rozwoju bakterii chorobotwórczych lub grzybów. Z kolei samo przebywanie już wannie mogłoby wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Dbając jednak o odpowiednie warunki, kąpiel w ciąży nie stwarza niebezpieczeństwa dla kobiety ciężarnej.

W trakcie kąpieli w ciąży najważniejsza jest temperatura. Jeśli ta nie jest zbyt wysoka, nam oraz naszemu dziecku nic nie zagraża. Jak gorąca może być zatem woda? Lekarza zalecają, aby kąpiel miała temperaturę ciała, czyli około 36-37 stopni. Nie powinna ona być również za długa. Piętnaście minut to optymalny czas. Zbyt długa i gorąca kąpiel w ciąży może wywołać odklejenie się łożyska, krwawienie, a nawet poronienie z uwagi na obniżenie się ciśnienia krwi. Pamiętajmy jednak, że kąpiel nie powinna być także zbyt chłodna, aby nie doprowadzić do przeziębienia się.

Prysznic czy gorąca kąpiel w ciąży?

Czy prysznic jest bezpieczniejszy od ciepłej kąpieli w ciąży? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zarówno wanna, jak i prysznic mogą nieść dla ciężarnej pewne zagrożenie. Mowa tu przede wszystkim o możliwości upadku. Śliska posadzka oraz zmiana punktu ciężkości ciała może spowodować groźne poślizgnięcie się. Dlatego niezależnie od naszego wyboru, pamiętajmy o środkach bezpieczeństwa. Ręcznik lub mata antypoślizgowa na podłodze, ochronią nas od wypadku. Warto zastanowić się również nad specjalnymi uchwytami lub poprosić o pomoc partnera.

Istnieją jednak przypadki, kiedy prysznic jest wskazany zamiast kąpieli w ciąży. Jeśli nasze wody już odeszły, nie korzystajmy z wanny. W celu odświerzenia się przed porodem lepiej jest wziąć prysznic. Unikajmy kąpieli w ciąży również w przypadku nawracających infekcji intymnych, aby nie wypłukiwać pożytecznych bakterii.

Kąpiel w ciąży a kosmetyki

Ciepła kąpiel w ciąży z olejkami eterycznymi oraz ulubionymi kosmetyki, to przepis na relaksujący wieczór dla niejednej kobiety. Czy jednak taka kąpiel jest bezpieczna, kiedy jesteśmy w ciąży? Jak się okazuje, kosmetyki do kąpieli nie stwarzają zagrożenia dla naszego dziecka. Oznacza to, że nie musimy rezygnować z naszych ulubionych rytuałów.

Nasze ciało jest jednak w czasie ciąży wystawione na wiele zmian hormonalnych. Aby zadbać o kondycję skóry, warto sięgnąć po produkty do kąpieli o zastosowaniu nawilżającym i natłuszczającym. Gliceryna, masło shea czy mocznik są jak najbardziej wskazane w tym okresie. Z kolei po kąpieli w ciąży warto posmarować ciało preparatem na rozstępy. Przed wybraniem nowego kosmetyku do kąpieli w ciąży, warto również sprawdzić informacje na opakowaniu, czy nie ma on żadnych przeciwwskazań lub nie zawiera silnych, drażniących składników.

Ciepła kąpiel w ciąży – podsumowanie

Czas ciąży to wyjątkowy okres, kiedy szczególnie dbamy o nasze zdrowie. Nic zatem dziwnego, że wolimy upewnić się, że nasze dotychczasowe codzienne czynności nie zagrażają dziecku. Kąpiel w ciąży od dawna wywołuje dużą dyskusję. Jeśli jednak nie mamy ku temu żadnych przeciwwskazań i zadbamy o odpowiednią temperaturę oraz bezpieczeństwo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z kąpieli nawet codziennie.

 

Sprawdź również: Czego unikać w ciąży?
 

Zdjęcie autorstwa Sacha Westendorp z Pixabay.com