Czego unikać w ciąży?


Nasza aktywność oraz dieta wpływają na zdrowie i rozwój płodu. Powinniśmy zatem mieć świadomość, czego unikać w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku. Sushi, kawa czy opalanie – co warto wykluczyć na ten moment? Sprawdzamy najważniejsze porady dla mam w ciąży.

 

czego unikać w ciąży

Nie przeciążaj się

Okres dziewięciu miesięcy mija niezwykle szybko dla przyszłej mamy. Bardzo często towarzyszy nam ekscytacja oraz uczucie euforii. Nadwyżkę energii warto jednak wykorzystać z rozwagą, aby nie przeciążyć organizmu. Umiarkowana aktywność fizyczna nie jest niebezpieczna i może mieć pozytywny wpływ na zdrowie dziecka. Nie jest to jednak dobry czas na intensywny wysiłek, który może spowodować niedotlenie płodu, a nawet poronienie.

Jeśli zastanawiamy się, czego unikać w ciąży, warto wymienić:

  • ćwiczenia na mięśnie brzucha

  • podnoszenie rąk w ciąży

  • jazda na łyżwach i rolkach

  • dźwiganie ciężarów

  • nurkowanie

  • podskoki

  • wspinaczka

Umiarkowana aktywność fizyczna przyczyni się do poprawy działania układu nerwowego, jak też przygotuje nas do nadchodzącego porodu. Warto włączyć także ćwiczenia oddechowe oraz relaksacyjne, które są wskazane przez cały okres ciąży.

 

Dieta w ciąży

Na temat diety w ciąży istnieje wiele mitów. Nie wszystkie jednak są prawdziwe. Prawdą jest jednak, że należy zadbać o zdrową i pełnowartościową dietę, kiedy spodziewamy się maluszka. Z niektórych produktów warto jednak zrezygnować. Czego nie jeść w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku?

Przyjęło się, że kawa w ciąży jest niebezpieczna, z uwagi na to, że kofeina może trafić do łożyska i zakłócić przepływ krwi. Dzieje się tak, jeśli ilość kawy jest znacząca. Nie oznacza to, że przyszła mama musi pożegnać się ze swoim ulubionym napojem. Według zaleceń WHO 300 ml dziennie (około dwie filiżanki) nie powinny zaszkodzić dziecku.

Co jednak z sushi w ciąży? Spożywanie surowych ryb lub mięsa nie jest wskazane w tym czasie. Takie produkty stwarzają bowiem zagrożenie, salmonelli lub innych niebezpiecznych chorób, które przełożą się na zdrowie nasze, jak i dziecka. Sushi w ciąży może być jednak spożywane, o ile zdecydujemy się na wersję wegetariańską. Tofu, owoce czy warzywa są idealnym zamiennikiem dla surowej ryby, a do tego są bardzo smaczne.

 

Solarium i opalanie w ciąży

Pięknie opalone ciało jest pożądane przez wiele kobiet. Jednakże warto uważać na nie, kiedy spodziewamy się dziecka. Solarium w ciąży jest bardzo niewskazane. Może ono być bowiem przyczyną wzrostu ciśnienia we krwi, a także wywoływać nieestetyczne zmiany skórne oraz przesuszenie naskórka. Tak zwana ostuda ciążowa pojawia się na skutek promieniowania ultrafioletowego. W jej wyniku możemy zaobserwować na ciele plamy pigmentacyjne.

Oczywiście całkowita eliminacja opalania w czasie ciąży nie jest możliwa. Ekspozycja na światło słoneczne dostarcza dużą dawkę witaminy D, która jest odpowiedzialna za budowę mocnych kości dzieci i nasze samopoczucie. W miesiącach jesienno-zimowych warto suplementować ją dodatkowo w tabletkach, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu.

 

Czego nie robić w ciąży? Najważniejsze zasady

Unikanie sushi, solarium czy intensywnego wysiłku to niejedyne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w ciąży. Od lat powtarzane jest bowiem, aby unikać wszelkich używek, niezdrowej diety oraz stresu. Szkodzą one nie tylko zdrowiu naszego maluszka, ale i nam. Pamiętajmy też, że jeśli mamy wątpliwości lub nie czujemy się najlepiej, warto skonsultować się z lekarzem, który udzieli nam wskazówek i powie czego unikać w ciąży.


 

Zdjęcie: pixabay.com