Kalendarz szczepień dzieci – szczepienia noworodków


Obowiązkowe szczepienia dzieci zapobiegają występowaniu takich chorób jak polio, różyczka czy gruźlica. Pierwszą szczepionkę podaje się już w trakcie pierwszej doby życia. Jakie są kolejne szczepienia dzieci i czym jest kalendarz szczepień?

 

szczepionka dla noworodka

Spis treści:

1. Czym jest kalendarz szczpień obowiązkowych?

2. Szczepionki dla noworodków

3. Szczepienia dzieci w wieku przedszkolnym

4. Kalendarz szczepień dzieci w wieku szkolnym

5. Co ze szczepieniami zalecanymi?

 

Czym jest kalendarz szczepień obowiązkowych?

Kiedy mówimy o kalendarzu szczepień obowiązkowych mamy tak naprawdę na myśli Program Szczepień Ochronnych, który został opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarnych. Co roku jednak jego zawartość zmienia się ze względu na nowe zalecenia ekspertów z różnych dziedzin medycyny, a także z uwagi na aktualne zagrożenia epidemiologiczne.

Kalendarz szczepień obowiązkowych ma w Polsce długą historię. Pierwszy dokument został opracowany jeszcze w latach 1955-1963. Obecnie składa się na niego lista szczepień obowiązkowych, zalecanych, a także zasady przeprowadzania i organizacji szczepień. Aktualna wersja kalendarza szczepień jest publikowana co roku w Dzienniku Ustaw. Jakie szczepienia dzieci należy wykonać najpierw i co ze szczepieniami zalecanymi?

Szczepionki dla noworodków

Pierwsze szczepienia dzieci przyjmują już w trakcie pierwszej doby życia. Zanim noworodek opuści szpital, są mu wykonywane niezbędne badania oraz podawana pierwsza szczepionka – przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienie na WZW B odbywa się trzy razy – w ciągu 24 godzin od narodzin, w drugim miesiącu życia oraz w 7 miesiącu życia.

Noworodek przyjmuje także inne szczepionki, takie jak szczepionka na Haemophilus influanze w drugim miesiącu życia oraz szczepionka DPT na krztusiec, tężec oraz błonicę, które powtarza się po 6-8 tygodniach. Trzecia szczepionka DTP podawana jest w okolicach 5-6 miesiąca życia.

Szczepienia dzieci w wieku przedszkolnym

Zanim dziecko pójdzie do szkoły, czeka na nie pełno wyzwań. Oprócz rozwoju umysłowego i ruchowego musi ono także przyjąć obowiązkowe szczepionki, jakie są przewidziane w kalendarze szczepień. Ile szczepień dzieci jest przewidzianych na ten czas?

W drugim roku życia dziecko przyjmuje szczepionkę na odrę, świnkę i różyczkę. Ma to miejsce w 13 lub 14 miesiącu. Niedługo później, ponieważ już w 16 - 18 roku życia na dziecko czeka kolejne szczepienie na błonicę, tężec oraz krztusiec. W tym czasie również szczepimy je przeciwko polio oraz na Haemophilus influenzae typu B. Z kolei w wieku 6 lat dziecko przyjmuje kolejną szczepionkę DPT oraz na polio.

Kalendarz szczepień dzieci w wieku szkolnym

W okresie szkolnym również nie należy zaniedbać kalendarza szczepień dzieci. Są w nim zawarte kolejne szczepienia, które należy wykonać we wskazanym terminie. Niektóre z nich mają miejsce już po ukończeniu pełnoletności dziecka, czyli w wieku 19 lat. Jakie szczepienia są zawarte w programie na ten czas?

Kiedy dziecko chodzi do szkoły, kalendarz szczepień jest znacznie uboższy w ich liczbę, niż jak to miało miejsce wcześniej. Mamy obowiązek jednak zaszczepić dziecko na odrę, świnkę i różyczkę w wieku 10 lat oraz na krztusiec, tężec i błonicę w 14 roku życia. Ostatnim szczepieniem obowiązkowym jest szczepionka DPT, która jest przyjmowana w wieku 19 lat.

Co ze szczepieniami zalecanymi?

Kalendarz szczepień obejmuje tylko szczepionki obowiązkowe, które dziecko musi przyjąć w okresie rozwoju. Nie są to jednak wszystkie szczepienia. Oprócz nich wyróżniamy także szczepionki zalecane, które możemy dobrowolnie podać naszym dzieciom. Z uwagi na to, że nie są to pozycje obowiązkowe – ich koszt musimy pokryć sami. Wielu rodziców jednak decyduje się na ten krok w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.

Do szczepień zalecanych zaliczamy między innymi:

  • szczepionkę na rotawirusy;

  • szczepionkę na pneumokoki;

  • szczepionkę na meningokoki.

Do szczepionek płatnych należy także szczepionki 6w1 lub 5w1, czyli szczepionki skojarzane. Pozwalają one na podanie danej dawki za jednym razem. Dzięki temu dziecko nie musi być kłute kilka razy w ciągu dnia. Zapobiegają one kilku chorobom jednocześnie i skracają ilość szczepień przez cały cykl. Z uwagi na to, coraz więcej rodziców decyduje się na takie rozwiązanie, aby ograniczyć kłucie dziecka do minimum, a jednocześnie zadbać o jego zdrowie.

Sprawdź również: Przyrost wagi niemowlaka - jak powinien wyglądać?

fot.: pixabay.com