Chiński kalendarz płci


Większość rodziców chce poznać płeć dziecka jeszcze przed jego poczęciem. W tym celu sięgają po tradycyjne metody. Należy do nich bez wątpienia chiński kalendarz płci. Jak go używać oraz czy jest on skuteczny?

chiński kalendarz płci

Najstarsza metoda planowania płci dziecka

Na temat chińskiego kalendarza płci powstało wiele mitów oraz legend. Wielu ludzi uważa, że jego historia sięga nawet 700 lat wstecz. Aczkolwiek nie ma to żadnych naukowych dowodów.

Jedno jest pewne – pierwszy raz został on opublikowany w 1972 roku na Tajwanie. Mówi się, że był to przedruk zaginionej tabeli z 1900 roku. Miała ona znajdować się w Pałacu Cesarskim, gdzie została odnaleziona przez Austriaków oraz Anglików.

Jak używać chińskiego kalendarza płci?

W celu poznania płci dziecka potrzebujemy tylko dwóch informacji: miesiąca poczęcia oraz wieku matki. Trzeba jednak pamiętać, że Chińczycy, którzy go opracowywali, nie robili tego na podstawie kalendarze gregoriańskiego, ale własnego.

Chiński kalendarz księżycowo-słoneczny ma podobnie jak nasz 12 miesięcy. Jednakże mają one po 29, a czasem po 30 dni. Ponadto co jakiś czas dodawany jest 13 miesiąc. Dlatego też nasz wiek może się odrobinę różnić, obliczając go według tej metody.

Należy wiedzieć, że w chwili narodzin mamy już 1. rok życia według chińskiego kalendarza. Natomiast kolejne lata są dodawane wraz z Chińskim Nowym Rokiem. Przez co, dziecko urodzone na dzień przed tym świętem będzie miało zaraz 2 lata!

Żeby poznać płeć dziecka, możemy w tym celu wypróbować dedykowany kalkulator płci. Ułatwi on przeliczenie naszego wieku na wiek chiński.

Czy kalendarz chiński jest skuteczny?

Bez wątpienia chiński kalendarz jest jedną z najstarszych metod poznawania płci swojego dziecka. Nie należy go jednak traktować jako główne źródło wiedzy. Raczej jako ciekawostkę.

Przede wszystkim w całej tej metodzie pomijana jest rola mężczyzny. A przecież zarówno męskie chromosomy, jak i damskie decydują o tym, czy urodzimy dziewczynkę, czy też chłopca. To od zawartego chromosomu w plemniku, jak i w komórce jajowej zależy płeć dziecka.

Oczywiście tradycyjni Chińczycy utrzymują, że chiński kalendarz płci jest skuteczny w 90%. Miałyby o tym świadczyć również badania przeprowadzone przez Instytut w Pekinie. Jednakże nie zostały one w żaden sposób udowodnione.

Za to w 2010 roku przeprowadzono badania w Szwecji, które obejmowały aż 3 miliony dzieci. Skutki mówiły same za siebie. Chiński kalendarz płci nie dawał miarodajnych wyników. Jego stopień prawdopodobieństwa wynosi w przybliżeniu 50%. Czyli tyle samo co rzut monetą.

Czy warto zatem bawić się w takie tradycyjne metody? Jak najbardziej! Aczkolwiek, nie należy ich brać zbyt poważnie. Z drugiej strony jest to kolebka historii. Również na europejskim terenie nasze babki stosowały różne metody na poznanie płci dziecka. Warto się z nimi zapoznać, aby sprawdzić, czy według tych obliczeń poznalibyśmy jego płeć, żyjąc kilka pokoleń wcześniej.

 

zdjęcie: pixabay.com