Tarczyca a ciąża


Tarczyca jest niepozornym gruczołem, który odpowiada za szereg procesów w naszych organizmie. Endokrynolodzy podkreślają jej znaczenie w przypadku starań o dziecko, jak i na przebieg ciąży. Objawy niedoczynności oraz nadczynności są nietypowe i czasem ciężko je zdiagnozować. Dlatego ich świadomość może być cenna zarówno dla nas, jak i dla naszego dziecka.

tarczyca a ciąża

Czym jest tarczyca

Tarczyca jest gruczołem, który znajduje się na szyi. Wytwarza ona ważne hormony, które regulują pracę całego organizmu, w tym także procesu owulacji oraz przebiegu ciąży. Nie jest ona jednak gruczołem samodzielnym. Jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, a konkretnie przez hormon TSH. To właśnie jego stężenie bada się jako pierwsze, jeżeli nastąpi podejrzenie nadczynności bądź niedoczynności tarczycy.

Dzięki niej jest możliwa produkcja oraz wydzielenie do krwi hormonu T3 (trijodotyroniny) oraz T4 (tyroksyny). Są one odpowiedzialne za szereg czynności. Przede wszystkim zaś za przemianę materii w narządach wewnętrznych oraz za pracę układu pokarmowego, czy też za działanie serca i układu nerwowego.

Wpływ tarczycy na zapłodnienie oraz przebieg ciąży

Pomimo że niepłodność jest zależna od wielu czynników, problemy z tarczycą mogą także jej towarzyszyć. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność wpływa negatywnie na całą równowagę hormonalną oraz może powodować problemy z zajściem w ciążę.

Nadczynność tarczycy zaburza owulację, a co tym idzie – utrudnia zapłodnienie komórki jajowej. Z kolei niedoczynność tego gruczołu obniża produkcję estrogenów. Powoduje to nie tylko pogorszenie libido, ale również brak owulacji.

Jeżeli dojdzie zaś do zapłodnienia, płód jest obarczony ryzykiem niedorozwoju. Ponadto istnieje również związek między tarczycą a Hashimoto. W efekcie czego organizm wytwarza przeciwciała, co uszkadza gruczoł. Choroba ta może także powodować poronienia.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy objawy

Nadczynność oraz niedoczynność tarczycy w ciąży, jak i poza nią charakteryzuje szereg nietypowych objawów. Dlatego ich diagnoza jest często późna. Warto mieć na uwadze zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele.

Na niedoczynność tarczycę mogą wskazywać takie objawy, jak:

- zaburzenia pamięci

- senność

- anemia

- chrypka

- przyrost masy ciała

- zaparcia

Natomiast na nadczynność tarczycy wskazują objawy, takie jak:

- pobudzenie

- nerwowość

- bezsenność

- kołatanie serca

- napady gorąca

- utrata masy ciała

- biegunka

Badania hormonalne tarczycy

Z racji, iż tarczyca jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, wpierw należy wykonać badanie TSH we krwi. Jego norma wynosi od 0.27 do 4,20 mIU/l. W przypadku ciąży w pierwszym trymestrze poziom TSH nie powinien przekroczyć 2,5 mIU/l. W drugim i trzecim trymestrze wzrasta on o 0,5 mIU/l.

Badania hormonalne na stężenie TSH wykrywa aż 90% zaburzeń pracy tarczycy. Jednakże zdarza się, że lekarz zaleca także wykonanie badań USG oraz zmierzenie przeciwciał tarczycowych. Dzięki temu możemy wykryć tworzące się guzki.

W przypadku zdiagnozowania zaburzeń pracy tarczycy przepisywane są leki doustne, które mają znormalizować pracę gruczołu. Ich dawkowanie jest zależne zarówno od stanu kobiety, jak i tego, czy spodziewa się ona dziecko. Indywidualne leczenie daje szansę na pozytywne rozwiązanie i urodzenie zdrowego dziecka.

 

zdjęcie: pixabay.com