Jak wybrać dobrego pediatrę dla dziecka?


Kiedy kobieta zachodzi w ciążę szuka dobrego lekarza, który ją poprowadzi. Dlaczego? Bo chce, aby jej dziecko urodziło się zdrowe! Tak samo jest w przypadku, gdy ono już jest na świecie. Rodzice zaczynają poszukiwania dobrego pediatry, dlatego że pediatra nie jest zwykłym lekarzem. To on dba i decyduje o zdrowiu naszego maluszka. Jakie cechy powinien mieć dobry pediatra? Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru i jak powinna wyglądać wizyta u dobrego lekarza dziecięcego?

Dobry pediatra to...?

Pediatra to lekarz, który powinien być przede wszystkim empatyczny i rozumieć rodziców. Dobry pediatra to taki, który uwielbia dzieci i potrafi pomóc o każdej porze dnia i nocy. Dobrze by było, aby był wyczulony na pytania rodziców, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami. Podane wyżej cechy powinny być standardowymi wymaganiami dla lekarza, w którego ręce oddajemy zdrowie naszego dziecka. Niestety bardzo trudno w dzisiejszych czasach o pediatrę wrażliwego na potrzeby maluszka i jego rodziców. Dlatego nie można oczekiwać, że znajdziemy go w kilka dni albo za pierwszym razem. Rodzice powinni przygotować się na to, że poszukiwania idealnego pediatry mogą zająć trochę czasu. Wiele par już w czasie ciąży rozpoczyna poszukiwania dobrego lekarza.

Gdzie rozpocząć poszukiwania?

Najlepiej zacząć od przychodni, która jest blisko miejsca zamieszkania lub typowej przychodni rejonowej. Czasami można miło się zaskoczyć i trafić na rzetelnego lekarza, do którego chodzą rodzice-sąsiedzi z waszej okolicy. Warto zrobić rozeznanie tzw. środowiskowe, popytać mamy na osiedlu, pań w przychodni, poszukać opinii na forum internetowym. Szukając lekarza należy przede wszystkim wziąć pod uwagę lokalizacje ośrodka, w którym przyjmuje. Czasami zdarza się sytuacja, że jest tylko jedno z rodziców, więc ciężko zabrać chore dziecko samodzielnie do lekarza, który znajduje się daleko. Zdarzają się też sytuacje losowe jak np. zepsucie samochodu i wobec tego znów wyprawa do lekarza dalej niż kilka ulic od domu już nie być taka prosta.

Wybór lekarza - na co zwrócić uwagę?

Lekarz powinien lubić dzieci, być kompetentny i co chyba najważniejsze być specjalistą w swoim fachu. Rodzice muszą mieć do niego pełne zaufanie, warto też żeby mogli do niego zgłosić się zawsze - w dzień, w nocy, czy w święta chociażby w formie konsultacji telefonicznej, gdy wydarzy się coś nagłego i niepokojącego. Dobry pediatra wysłucha rodziców, nie będzie ignorować sugestii, ale zastopuje rodziców, kiedy zaczną podważać jego kompetencje bezzasadnie. Jeśli lekarz nie słucha rodziców, bagatelizuje ich problemu lub objawy choroby u dziecka - wówczas warto poszukać kogoś innego. Ważne też, aby wybrany lekarz umiał kojarzyć fakty, dobrze opisywał dokumentacje i diagnozował prawidłowo choroby. Pediatra musi lubić dzieci, jeżeli widzisz, że wybrany przez ciebie jest nieprzyjemny, niedelikatny, czy wzbudza strach i płacz u maluszka - to także sygnał, aby go zmienić! Nie ma chyba nic ważniejszego jak zaufanie rodziców do lekarza, ale również dziecka! Dobry specjalista pracujący z dziećmi potrafi się z nimi komunikować, odnosić się do nich z szacunkiem i współczuciem. W dodatku jeśli rodzice są z tych panikujących, przejmujących się najdrobniejszymi nieprawidłowościami, które zauważą u swojej pociechy to lekarz musi starać się ich zrozumieć. Dobrze też, jak od razu przy diagnozie choroby odpowie na pytania, jakie jeszcze dolegliwości dziecko może mieć, jak się na nie przygotować i jakie leki posiadać w apteczce.

Przepis na idealną wizytę u pediatry

Idąc do przychodni z dzieckiem rodzic powinien mieć: książeczkę zdrowia, zapasowe pieluszki, ubranko na zmianę i najlepiej zeszyt, gdzie na każdej wizycie będzie robił notatki ze szczególnym uwzględnieniem uwag lekarza. Taki zeszyt może być bardzo przydatny w przyszłości, np. przy drugim dziecku. Niemowlęta do drugiego miesiąca życia czeka wizyta tzw. patronażowa. Polega ona na tym, aby lekarz ocenił ogólny rozwój dziecka, które zostanie też zważone i zmierzone. Pediatra sprawdzi wzrok, słuch i stawy biodrowe maluszka, oceni kolor skóry, napięcie mięśniowe oraz zaszczepi na podstawowe szczepy: przeciw WZW B, tężcowi, błonicy, krztuścowi. Warto przy pierwszej takiej wizycie porozmawiać z lekarzem o stanie zdrowia dziecka, planie szczepień, żywienia (rozszerzaniu diety), problemach, które już teraz lub w przeszłości przewidujemy.

Należy też zapytać lekarza, czy robi konsultacje telefoniczne - powinien dać swój numer telefonu jeśli praktykuje kontakt osobisty w nagłych przypadkach. Trzeba też porozmawiać o tym, czy w pobliżu miejsca zamieszkania jest przychodnia, która pełni pomoc lekarską nocną oraz świąteczną i do którego najlepiej udać się szpitala w przypadkach skrajnych.

Kiedy przychodzimy do lekarza z chorym dzieckiem, wizyta powinna zacząć się od przeprowadzenia wywiadu medycznego - jakie objawy ma dziecko, od jakiego czasu i czy rodzic podawał maluchowi lekarstwa (najlepiej je zapisać w zeszycie lub zabrać ze sobą). Potem mały pacjent powinien zostać zbadany stetoskopem i mieć sprawdzony stan gardła, uszu i węzłów chłonnych.

Nie wolno bać się zmiany!

Jeżeli wybrany lekarz nie spełnia oczekiwań rodziców dziecka, warto pomyśleć o jego zmianie, nawet jeśli związane jest to ze zmianą przychodni. Nawiązanie dobrego kontaktu z pediatrą jest kluczowy, aby zdrowie dziecka nie było zagrożone. W końcu lekarz, któremu powierzamy malucha musi mieć pełne zaufanie rodziców.