Ile przytyjesz w ciąży?


Ile przytyjesz w ciąży?

Każda z nas marzy o idealnej sylwetce. Nawet, kiedy jest w ciąży! A niestety tak się nie da. Szczupłe nogi, zgrabna pupa, małe piersi... raczej nie będziesz ich mieć spodziewając się maleństwa. Jednak nie ma co się martwić, są sposoby, aby dziecko rosło zdrowo, a kobieta zachowała szczupłą sylwetkę. Aczkolwiek nie ma co się oszukiwać, piesi powiększą się, brzuszek urośnie i na wadze pojawi się od kilku do nawet kilkunastu kilogramów.

Od czego zależy waga w ciąży?

Kiedy dziecko zaczyna rosnąć w Twoim brzuszku, waga stopniowo wzrasta do góry. Dzieje się tak przede wszystkim, dlatego że macica rośnie razem z maluszkiem, wykształciło się łożysko, które również ma swoją wagę, a w żyłach pojawia się znacznie więcej krwi, co także obciąża organizm i dodaje kilogramów. Nie można jasno określić, ile przytyjesz w ciąży. Wpływa na to wiele czynników m.in. ile ważyłaś przed ciążą, Twój stan zdrowia, tryb życia (stres, odpoczynek, aktywny, czy np. zagrożona ciąża), uwarunkowania genetyczne, czy po prostu dieta. Każda z nas jest inna, dlatego określenie jasno ile kobieta przytyje w ciąży, jest bardzo indywidualną sprawą. Ginekolodzy twierdzą, że przy prawidłowo przebiegającej ciąży kobieta powinna przytyć od 12 do maksymalnie 14 kg. Jednak jeśli przed ciążą miałaś niedowagę lub nadwagę to przyrost wagi może różnić się i być większy lub mniejszy w zależności od sytuacji.

Ile przytyjesz w danym trymestrze?

Przypominamy, te wartości mogą się różnić, bo wpływa na nie wiele czynników. Jednak w pierwszym trymestrze ciąży waga zazwyczaj nie zmienia się zbyt dużo (ok. 1-3kg), a czasami nawet możesz schudnąć z powodu złego samopoczucia, braku apetytu, czy częstych wymiotów. Dlatego nie martw się jeśli twoja waga nie wzrasta do 12 tygodnia, bo jest to całkowicie normalne. W przypadku zbyt dużej liczby straconej kilogramów - powyżej 5kg zgłoś się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o nieprawidłowościach w przebiegu ciąży.

W drugim trymestrze prawdopodobnie najwięcej przybierzesz na wadze. Dziecko intensywnie rozwija się, rośnie i potrzebuje składników odżywczych. Z tego powodu możesz poczuć wilczy głód rano, w ciągu dnia, wieczorem i co ważne także w nocy! Wiele kobiet odczuwa również zachcianki, które także powodują dodatkowe kilogramy. Przeciętnie przyszłe mamy mogą miesięcznie przybierać nawet 2 kg!

W trzecim trymestrze również waga może poszybować bardzo szybko w górę. Dlaczego? Ponieważ dziecko nadal rośnie, zwłaszcza na 2-3 tygodnie przed porodem, w organizmie zatrzymuje się często woda, co powoduje obrzęki i puchnięcie, co równa się z większą wagą.

W pierwszych 12 tygodniach ciąży z powodu braku uczucia głodu oraz dolegliwości nie musisz zwiększać kaloryczności swojego jadłospisu. Natomiast w kolejnych tygodniach, aż do samego porodu wzbogać swoją dietę w dodatkowy zapas energetyczny, który powinien wynosić ok. 300 kcal więcej niż przed zajściem w ciążę.

Co za dużo, to nie zdrowo

Zwracaj uwagę i kontroluj swoją wagę oczekując na maleństwo. Kobiety mają różne tempo wzrostu wagi, jednak kiedy ono jest zbyt małe lub zbyt duże warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ skrajności mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Obserwuj, czy nie puchną ci nogi, dłonie lub twarz albo, czy oprócz zbyt dużego przyrostu kilogramów (ponad 1kg tygodniowo) dopada cię również chroniczna senność. Może być to objawem cukrzycy ciążowej, która nieleczona może doprowadzić do wad płodu lub być niebezpieczne też dla Ciebie.

Nie wierz w to, kiedy inni radzą ci - "Jedz za dwoje!", bo to nie prawda. Zdrowy tryb życia i prawidłowe odżywianie się w ciąży procentuje na przyszłość. Waga mamy wpływa na maleństwo, więc jeśli będziesz dobrze i zdrowo jeść, twoje maleństwo może uniknąć otyłości w przyszłości. Właściwa dieta to taka, która jest bogata w warzywa i owoce, chude mięso i wędliny, niskotłuszczowy nabiał i kasze, ryże oraz brązowy makaron. Dzięki temu utrzymasz równowagę energetyczną i metaboliczną nie tylko swoją, ale również dziecka. Dlaczego warto dbać o dietę w czasie ciąży? Przy zbyt dużej wadze, kobiety dużo silniej odczuwają bóle kręgosłupa, są narażone na silne obrzęki i opuchnięcia, mogą pojawić się żylaki, często występuje nadciśnienie, trudności z oddychaniem, a co także ważne po porodzie rany mogą dużo wolniej się goić.

Uważaj na skrajności - niedowaga

Niedowaga nie jest wskazana, ponieważ również może stanowić duży problem, tak samo jak w przypadku zbyt wysokiej wagi w ciąży. Kobiety, które są drobniejsze przed ciążą, miały niedowagę - nie zmieniając swojej diety i nie wzbogacając jej o dodatkowe kalorie mogą urodzić dziecko przede wszystkim za wcześnie, mniejsze i z niższą wagą urodzeniową. W skrajnych przypadkach maluszek może urodzić się z: zaburzeniami neurologicznymi, wadami wzroku lub słuchu, czy opóźnieniem lub zaburzeniami rozwoju. Dlatego niezależnie od tego ile ważyłaś przed ciążą, zwracaj uwagę na wagę w trakcie ciąży i co ważne zachowaj zdrowy rozsądek. Przy normalnym odżywianiu, małych zachciankach i dobrej opiece ginekologa ryzyko wystąpienia problemów z ciążą, czy maleństwem będzie minimalne.

Ile co waży?

Nie wszystkie kilogramy, które pokazują się na wadze są Twoje. Wiadomo więcej jesz, masz ochotę na różne produkty, w najróżniejszych konfiguracjach, więc możesz odczuwasz częściej, że tyjesz. Ale zmienia się całe Twoje ciało, rośnie w tobie mały człowieczek, który też generuje kilogramy. Bo przede wszystkim rośnie, że dodatkowo nosisz w sobie cięższą macicę, łożysko, zwiększa się ilość płynów, które masz w organizmie itd. Ile zatem waży ciąża?

Dziecko - około 3,5kg

Macica - około 1,5kg

Płyn owodniowy - 1,5kg

Piersi - od 0,5kg do nawet 3kg

Łożysko - około 1kg

Dodatkowa krew - około 1,5kg

Zatrzymana woda - około 1,5kg

Dodatkowe kilogramy mamy - około 4kg

Waga w ciąży jest bardzo ważna zarówno dla Twojego zdrowia jak i dziecka. Nie popadaj jednak w paranoję, nie waż się codziennie po kilka razy dziennie. Obserwuj siebie, swój organizm, ciało i przede wszystkim pamiętaj, że najważniejszy jest prawidłowy rozwój maleństwa!