Pierwsze objawy ciąży. Czego możesz się spodziewać?


Pierwsze objawy ciąży. Czego możesz się spodziewać?

Staracie się o dziecko? A może po prostu zaczęłaś myśleć, czy to nie ciąża, bo kładziesz się wcześnie spać, a kiedy wstajesz nadal jesteś zmęczona? Już w momencie zapłodnienia w ciele kobiety zaczynają zachodzić zmiany. Nie tylko te fizyczne, ale również psychiczne, za które odpowiadają hormony. To dzięki nim kobieta może zajść w ciążę. Dlatego niespodziewanie zaczynają boleć cię mięśnie, kręci ci się w głowie i odczuwasz mdłości. Pierwsze symptomy ciąży bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem bądź zatruciem pokarmowym.

Kiedy powinny wystąpić pierwsze objawy ciąży?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, bo każda kobieta jest inna. Jednak na pewno, nie raz mogą przyjść ci do głowy pytania, od którego dnia po zapłodnieniu powinnaś zauważyć objawy. Kilka godzin, czy raczej kilka dni od momentu poczęcia? Pierwsze objawy nie bez powodu są bardzo często mylone z popularnym przeziębieniem, bo łamie w kościach i przychodzi zmęczenie. Zaczynasz, co chwila biegać do łazienki, myśląc, że to pewnie zapalenie dróg moczowych. Raz chce ci się płakać, a za chwilę śmiejesz się w niebogłosy. Stwierdzisz, że to pewnie depresja, albo za dużo stresu w pracy. A prawda jest taka, że właśnie możesz odczuwać pierwsze symptomy ciąży, zaraz po poczęciu dziecka. Bo niektóre kobiety twierdzą, że już wtedy czują, że są w ciąży. Jednak te, które mają nieregularne cykle nie mają tak łatwo i o ciąży dowiadują się zazwyczaj później. Są też historie z życia wzięte, kiedy kobieta dopiero w szpitalu, niedługo przed porodem dowiaduje się, że nosi w sobie maleństwo. Najczęściej objawy wczesnej ciąży można oczekiwać kilka tygodniu po zapłodnieniu, w okolicach 3-4 tygodnia ciąży. Zaś ich nasilenie nastąpi pod koniec pierwszego trymestru, czyli 8-12 tygodnia.

Jak rozpoznać, że to ciąża?

W pierwszych dniach po zapłodnieniu w ciele kobiety zachodzą zmiany. Poziom estrogenu i progesteronu wzrasta, a wydzielina z miejsc intymnych staje się rzadka i ciągnąca. Jest to związane z pogrubieniem się ścianek pochwy. Może też wystąpić lekkie krwawienie lub plamienia, które powoduje jajeczko zagnieżdżające się w macicy. Możesz to potraktować jak zbliżającą się menstruację, bo w dodatku dochodzi bolesność piersi, skurcze i huśtawka nastrojów. Jednak kiedy w dniu spodziewanej miesiączki nic się nie dzieje, powinnaś sięgnąć po test ciążowy.

Objawy ciąży

Pierwszy i główny symptom informujący, że możesz być w ciąży to brak krwawienia miesiączkowego. Jednak to nie zawsze jest regułą, bo niektóre kobiety krwawią jeszcze przez kilka pierwszych tygodni ciąży. Kolejno mogą pojawić się objawy typu:

 • wymioty i nudności (najczęściej występujące rano lub po spożyciu posiłku),
 • nadwrażliwość na zapachy (mogą zacząć przeszkadzać dobrze znane zapachy perfum, czy innych kosmetyków),
 • metaliczny posmak w jamie ustnej,
 • częste oddawanie moczu,
 • zachcianki,
 • zwiększony lub brak apetytu,
 • zmęczenie i senność,
 • apatia,
 • płaczliwość,
 • bóle i zawroty głowy,
 • zaparcia,
 • podwyższona temperatura,
 • wzdęty brzuch.

 

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i nie wszystkie wyżej wymienione objawy mogą się pojawić. Jednak większość z nich jest typowa i może wystąpić do końca I trymestru. Jeśli, któraś z nich jest bardzo dokuczliwa lub niepokojąca, wówczas warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

W jaki sposób potwierdzić, czy to ciąża?

Najszybszą i najprostszą metodą, aby sprawdzić, czy spodziewasz się maleństwa to wykonanie testu ciążowego dostępnego w aptece lub drogerii. Test ciążowy, dzięki umieszczonej w nim próbce moczu wykrywa hormon gonadotropiny kosmówkowej. Większość testów wykrywa ciąże ok. 14 dni po zapłodnieniu. Najlepiej test wykonać rano, z pierwszym moczem. Wówczas jest największa szansa na prawidłowe wykrycie hormonu i prawidłowy, bo prawdziwy wynik. Jeśli zobaczysz na nim dwie kreski, można założyć, że jesteś w ciąży. Jednak testy nie są nieomylne (chociaż większość z nich ma 99% skuteczności) i nie wykryć ciąży, ponieważ jest za wczesna i pokazać wynik ujemny.

Drugą metodą jest zrobienie badania beta HCG. Jest to badanie, które potwierdza bardzo wczesną ciążę, dzięki obecności we krwi kobiety hormonu beta HCG, który jest wytwarzany przez zapłodnioną komórkę jajową. Produkcja i wydzielanie się hormonu zwiększa się w pierwszych tygodniach ciąży bardzo szybko. Poziom HCG w kolejnych tygodniach ciąży powinien wynosić:

Licząc tygodnie od ostatniej miesiączki

3. tydzień - 5 - 50 mIU/ml

4. tydzień - 5 - 426 mIU/ml

5. tydzień - 18 - 7,340 mIU/ml

6. tydzień - 1,080 - 56,500 mIU/ml

7. - 8. tydzień - 7, 650 - 229,000 mIU/ml

9. - 12. tydzień  - 25,700 - 288,000 mIU/ml

13. - 16. tydzień -13,300 - 254,000 mIU/ml

17. - 24. tydzień - 4,060 - 165,400 mIU/ml

25. - 40. tydzień - 3,640 - 117,000 mIU/ml

 

Licząc tygodnie ciąży

3. – 4. tydzień od owulacji –  9 – 130

4. – 5. tydzień od owulacji – 75 – 2600

5. – 6. tydzień od owulacji –  850 – 20,800

6. – 7. tydzień od owulacji –  4,000 – 100,200

7. – 12. tydzień od owulacji – 11,500 – 289,000

12. – 16. tydzień od owulacji - 18,300 – 137,000

16. – 29. tydzień od owulacji – 1,400 – 53,000

29. – 41. tydzień od owulacji – 940 – 60,000

Beta HCG sprawdza się robiąc badanie krwi, najlepiej wykonać je nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki.

Podsumowując, zatrzymanie miesiączki to pierwszy sygnał, że w organizmie kobiety zachodzą jakieś zmiany. Jeśli dołączą do nich charakterystyczne objawy, warto wykonać test ciąży i sprawdzić, czy przypadkiem nie spodziewasz się dziecka. Lekarz ma szansę wykryć i potwierdzić ciążę w 4-5 tygodniu, jednak kluczowym momentem jest sprawdzenie, czy serduszko maleństwa bije - zazwyczaj weryfikuje się to poprzez badanie USG w 6-7 tygodniu ciąży.