Test ciążowy – jaki wybrać, co oznacza blada kreska?


Test ciążowy – jaki wybrać, co oznacza blada kreska?

Jesteś bardziej zmęczona niż zwykle? Boli cię głowa, chce ci się ciągle spać i odczuwasz mdłości? To może być ciąża! A jeśli dodatkowo miesiączka nie pojawiła się w terminie to warto sięgnąć po test ciążowy. Najlepiej zrobić go w dniu planowanej miesiączki, z samego rana - wówczas wynik będzie najbardziej wiarygodny. Jednak w aptece są różne rodzaje testów ciążowych. Jaki wobec tego wybrać, aby być w 100% pewną?

Jak działa test ciążowy?

Domowe testy ciążowe, ale także te, które wykonywane są punktach laboratoryjnych wykrywają wytwarzany przez kobietę od 8 dnia po zapłodnieniu hormon - gonadotropinę kosmówkową zwaną hCG. Jest on wytwarzany przez łożysko oraz zapłodnioną komórkę jajową. Hormon hCG w dużej mierze jest winowajcą porannych mdłości, które przyszła mama odczuwa w pierwszym trymestrze ciąży. Podtrzymuje też wydzielanie progesteronu, który wspomaga organizm w utrzymaniu ciąży oraz reguluje rozwój gruczołów płciowych.  HCG można oznaczyć w badaniu krwi lub moczu. Testy ciążowe dostępne są w aptekach, a także w drogeriach. Mają różną czułość na obecność hCG, dlatego ich skuteczność może być różna, aczkolwiek większość z nich deklaruje ją w 98%. Poziom hCG wzrasta z każdym dniem rozwijającej się ciąży. Dlatego najlepiej jest go wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, kiedy jego stężenie będzie już łatwe do wykrycia.

Jak wykonać test ciążowy?

Wystarczy zwilżyć moczem papierek dołączony do testu lub umieścić go w płytce testowej. Składa się on zazwyczaj z pola kontrolnego oraz pola wynikowego. Po kilku minutach (przeważnie ok. 3) pojawia się wynik testu. Najczęściej jeśli zabarwiają się oba pola, kobieta jest w ciąży, jeśli pojawia się zabarwienie tylko w polu kontrolnym wynik jest negatywny. Jednak na rynku jest bardzo dużo testów, dlatego przeczytaj uważnie instrukcje dołączoną do opakowania.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Najpewniejszy wynik powinnaś otrzymać robiąc go w dniu spodziewanej miesiączki, z samego rana z pierwszym moczem. Wszystko zależy też od tego jak czuły test ciążowy kupiłaś. Stężenie hCG zarówno w moczu jak i krwi systematycznie wzrasta przez pierwsze dwa miesiące ciąży, czyli do około 8 tygodnia. Zwróć uwagę na czułość testu, im będzie on wykrywał mniejsze stężenie hormonu tym większa jest szansa, że otrzymasz prawidłowy wynik - potwierdzający ciążę lub nie.

Rodzaje testów

Najważniejsze, przed użyciem testu ciążowego przeczytaj dokładnie treść dołączonej ulotki, ponieważ w aptece znajdziesz kilka rodzajów testów.

  • Test ciążowy płytkowy - najpopularniejszy, do domowego użytku. Jest w formie plastikowego prostokąta, który ma dwa okienka - mniejszy, gdzie umieszczamy mocz, w większym odczytujemy wynik. Pamiętaj, że mocz musisz zebrać do czystego i suchego pojemnika, wystarczy kilka kropel nabrać pipetką i umieścić w polu wskazanym na teście. Wynik pojawi się po kilku minutach, jeśli będą to dwie czerwone kreski - wynik pozytywny, jeśli jedna czerwona kreska - wynik negatywny.
  • Test ciążowy paskowy - do czystego i suchego pojemniczka musisz zebrać mocz, następnie zanurzyć go w nim do wskazanego na ulotce poziomu. Pasek należy położyć na czystym miejscu i poczekać na wynik.
  • Test ciążowy tzw. flamaster - jest to test strumieniowych, który ma uchwyt oraz dwa pola do odczytu, a także końcówkę. Umieszczamy ją w trakcie wypróżniania na kilka sekund pod strumień moczu i czekamy kilka minut na wynik.
  • Test ciążowy cyfrowy - jest to test strumieniowy lub paskowy, jednak jego wynik pojawia się na cyfrowym wyświetlaczu. W przypadku wykrycia ciąży pojawia się plus, w przypadku brak ciąży pojawia się minus. Są też już testy cyfrowe, na których wyświetla się komunikat pregnant lub not pregnant.

Test ciążowy możesz kupić już od 5 do nawet kilkunastu złotych. Wszystko zależy od jego rodzaju, czułości oraz określonej skuteczności. Im test droższy, tym większa wrażliwość na hormon i prawidłowy wynik.

A co jeśli pojawi się wynik negatywny lub blada druga kreska?

Test może wyjść negatywnie, kiedy zostanie zrobiony zbyt wcześnie - hCG zaczyna dawać pozytywny wynik na teście, kiedy minie ok. 10 dni po zapłodnieniu. Wówczas warto przeliczyć jeszcze raz, kiedy była owulacja i w którym dniu doszło do zbliżenia. Skoro masz wszystkie objawy ciąży, ustało krwawienie, a wynik testu jest negatywny może to świadczyć o małej czułości testu, bardzo wczesnej ciąży lub innych chorobach np. nadczynności czy niedoczynności tarczycy, stresu, zmiany strefy klimatycznej itp. Kiedy nie jesteś pewna, czy wynik testu jest wiarygodny, zrób go w laboratorium (badanie kosztuje średnio ok. 20zł), który daje ci praktycznie 100% pewność. Natomiast jeśli na teście pojawia się bardzo blada druga kreska może to oznaczać, że jesteś w ciąży. Jednak na wszelki wypadek najlepiej powtórzyć test po ok. 5-7 dniach lub udać się na badanie krwi. Powodem drugiej słabej kreski może być wina testu (za mało czuły) lub również zbyt wczesna ciąża. Najlepiej udać się wtedy do ginekologa, aby potwierdził ciążę.

Pamiętaj, że po wykonaniu testu lub badania krwi w placówce medycznej udaj się do lekarza. Test jest pierwszym dostępnym sposobem, aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży jednak jej potwierdzenie może zrobić tylko lekarz.