Kiedy będzie widać ciążę – jak rośnie brzuch?


Kiedy będzie widać ciążę – jak rośnie brzuch?

Każda kobieta, która zachodzi w ciążę, szczególnie tą pierwszą zastanawia się - kiedy będzie widać brzuszek? Niestety nie można powiedzieć, że na pewno zobaczysz go w tym, czy innym tygodniu. Wszystko zależy od Twojej figury przed ciążą, skłonności genetycznych, od tego jak płód ułoży się w macicy oraz od tego, czy jest to pierwsza ciąża, czy kolejna. W którym miesiącu jest szansa, że zauważysz jak brzuszek się zaokrągla? Prawdopodobnie w okolicach 5, jednak to nie jest reguła.

Co decyduje o tym, kiedy rośnie brzuch?

Niektóre kobiety widzą pierwsze uwidocznienie brzuszka już w okolicach 10 tygodnia ciąży. Wówczas robi się on lekko wypukły, tak jakby był wzdęty. Jednak dla otoczenia widoczny brzuszek może pojawić się u jednych kobiet w okolicach 12 tygodnia, a drugim udaje się go ukryć pod luźniejszym ubraniem nawet do końca drugiego trymestru ciąży. W teorii, w prawidłowo rozwijającej się ciąży widoczny brzuszek pojawia się pomiędzy 14., a 17 tygodniem, ponieważ wtedy zaczyna powiększać się macica w okolicach pępka, co sprawia, że ciąża staje się bardziej widoczna. W praktyce wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań ciężarnej. Ciąża długo nie ujawnia się u kobiet, które mają obfitsze kształty, ponieważ rozszerzająca się macica ma dużo więcej miejsca niż u szczuplejszej przyszłej mamy. Szybciej natomiast pojawi się u pań, które już urodziły potomstwo, są szczupłe „od zawsze” i nie miały nigdy problemów z wagą oraz u tych, które mają słabe mięśnie brzucha. Wcześniej widać też ciążę bliźniaczą, ponieważ macica zwiększa się dużo bardziej, robiąc miejsce dla dwóch maluszków.

Warto też dodać, że brzuszek pojawia się szybciej u przyszłej mamy, który ma wilczy apetyt i je za dwoje lub ma uczucie wypełnionych jelit tzn.  ma kłopoty z gazami lub wypróżnianiem.

Kiedy zaczyna rosnąć brzuch?

Jak wcześniej wspomniałam twoi bliscy mogą dużo później zauważyć, że spodziewasz się maluszka. Za to ty już nawet w 8 tygodniu ciąży możesz odczuć, że twoje spodnie nagle zrobiły się ciaśniejsze. Dzieje się tak, dlatego że w organizmie pojawia się dużo więcej wody, która zwiększa obwód brzucha, a dodatkowo macica zaczyna proces rośnięcia. Jeśli nie masz też typowych dolegliwości ciążowych na wadze mogą pojawić się pierwsze dodatkowe kilogramy, które także spowodują, że ulubione jeansy, czy obcisła bluzka przestaną wyglądać na tobie dobrze. Z tego powodu wiele mam już na samym początku ciąży kupują sobie ubrania ciążowe lub spodnie o rozmiar większe, aby czuć się komfortowo i nie uciskać brzucha. Zazwyczaj u każdej ciężarnej widać go w okolicach 20 tygodnia ciąży, kiedy pojawia się popularnie nazywana „piłeczka”. Nie zawsze wygląda jednakowo – jest mniejsza bądź większa, jednak dla twoich najbliższych jest ona również widoczny. Nie zawsze pojawia się też on w taki sam sposób. U jednych mam brzuszek rośnie stopniowo, zaś u innych może „wyskoczyć” z dnia na dzień.

Czy on kiedyś przestanie rosnąć?

Przestanie wtedy, kiedy urodzisz maleństwo. A tak na serio, brzuch najintensywniej rośnie od 20. do 32 tygodnia ciąży. Najbardziej wtedy odczujesz wzrost wagi, może pojawić się ból kręgosłupa, obrzęki nóg i pierwsze kłopoty z zawiązaniem buta. Spowodowane jest to tym, że w tych tygodniach również dziecko najdynamiczniej rozwija się i sukcesywnie rośnie ujawniając się powiększającym brzuszkiem.  Jego obwód w ostatnich miesiącach ciąży może mieć od 75 do nawet 120 cm i więcej! Jednak nie martw się! Duży brzuszek to nie tylko dziecko i „zbędne” kilogramy, ale przede wszystkim jeszcze dodatkowo zgromadzona woda, płyn owodniowy i łożysko.

Podsumowując, jeśli jesteś niecierpliwa i bardzo chcesz, żeby brzuszek pojawił się jak najszybciej to nie martw się, na pewno się pojawi! Ciesz się chwilami, kiedy jest on jeszcze mały i nie sprawia ci trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Bo z każdym kolejnym tygodniem jego obwód i waga może przyprawić cię o zawrót głowy.