Zapalenie piersi przy karmieniu - objawy i przyczyny


Pierś jest największym gruczołem w naszym ciele. Z kolei zapalenie piersi może dotykać nawet 10% kobiet na etapie laktacji. Obrzęk i ból to tylko niektóre z objawów, jakie wtedy się pojawiają. Jak rozpoznać zapalenie piersi i jak przebiega leczenie?

 

zapalenie piersi

 

Spis treści:

1. Skąd się bierze zapalenie piersi?

2. Objawy zapalenia piersi

3. Leczenie zapalenia piersi

 

Skąd się bierze zapalenie piersi?

Ból piersi przy karmieniu może spotkać nas na każdym etapie laktacji. Najczęściej jednak występuje on w czasie pierwszych sześciu tygodniu od porodu. Piersi stają się wtedy znacznie wrażliwsze oraz odczuwamy dokuczliwy ból. Jaka jest przyczyna zapalenia piersi?

Na pojawienie się zapalenia piersi przy karmieniu najbardziej narażone są kobiety, u których występuje zakażenie gronkowcem lub uszkodzenie brodawek. Często przyczyną stanu zapalnego jest również rzadkie karmienie lub niedostateczne opróżnianie piersi w trakcie laktacji. Nie zapominajmy również, że ból przy karmieniu może być także wynikiem stresu lub chorób, z jakimi się zmagamy.

Niezależnie od przyczyny wystąpienia zapalenia piersi, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie. W innym przypadku bowiem nasz stan może się pogorszyć, a w chorej piersi wytworzy się ropień. Wtedy zaś wskazany jest antybiotyk.

Objawy zapalenia piersi

Zapalenie piersi niełatwo pomylić z grypą lub z przeziębieniem. Wszystko z tego powodu, że w obu przypadkach nasze samopoczucie ulega pogorszeniu, a nasz organizm jest osłabiony. Ponadto nierzadko towarzyszy nam stan gorączkowy, bóle głowy, a nawet dreszcze. Jednakże zapalenie piersi ma jeszcze kilka charakterystycznych objawów, na które warto zwrócić uwagę.

Stan zapalny dotyczy najczęściej tylko z jednej z piersi. Jego objawami są:

  • zaczerwienienie;

  • obrzmienie;

  • bolesność;

  • stwardnienie i opuchlizna.

Ropień w piersiach charakteryzuje się podobnymi objawami. Warto tutaj jednak dodać powiększone, bolące węzły chłonne. Jego powstanie poprzedza zwykłe zapalenie piersi i jest wynikiem braku odpowiedniego leczenia, a także rezygnacją z karmienia piersią, gdzie rozwinął się stan zapalny.

Leczenie zapalenia piersi

W celu uniknięcia powstania powikłań lub ropnia piersi należy czym prędzej rozpocząć leczenie oraz odpowiednie zachowanie terapeutyczne. Jednym z podstawowych błędów jest zaprzestanie karmienia piersią z zapaleniem, co może powodować dalsze zaleganie pokarmu, a w konsekwencji powstawanie ropnia. Lekarze zalecają wręcz, aby karmienie rozpoczynać od chorej piersi i zwiększyć częstotliwość samej laktacji. Przed i po karmieniu zaleca się z kolei zastosowanie okładów na chore miejsca. Ciepły kompres na początku pomoże przepływowi mleka, natomiast zimny złagodzi ból po karmieniu.

Nie bez znaczenia jest również samo ułożenie dziecka. Przystawiony niemowlak powinien znajdować się w takiej pozycji, która umożliwi zebranie jak największej ilości pokarmu i zapobiegnie niedrożnościom. W razie, gdy dziecko słabo ssie, możemy zastosować laktator do opróżniania piersi.

Jeśli istnieje taka potrzeba, możemy wesprzeć się środkami farmakologicznymi. Leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen lub paracetamol pomogą nam przejść przez ten czas i prawidłowo karmić dziecko. Jeśli objawy nie będą ustępować, lekarz może przepisać antybiotyk.

Stan zapalny piersi przy karmieniu może spotkać każdą z nas, dlatego warto znać jego objawy i wiedzieć jak postępować. Częstsze karmienie oraz rozpoczynanie od chorej piersi ochronią nas od przykrych powikłań takich jak ropień piersi. Jeśli jednak objawy dalej nie ustępują, nie wahajmy się skonsultować to z naszym lekarzem.


 

Zdjęcie autorstwa NIKOLAY OSMACHKO z Pexels