Ciąża a praca – jakie prawa przysługują kobietom w ciąży?


Wiele kobiet w ciąży decyduje się na kontynuowanie pracy zawodowej aż do czasu porodu. Warto wiedzieć jednak, jakie prawa nam wtedy przysługują i czego możemy oczekiwać od naszego pracodawcy. Jakie są najważniejsze prawa kobiet w ciąży?

praca a ciąża

 

Spis treści:

 

1. Dodatkowa przerwa w pracy w ciąży

2. Jaka praca w ciąży nie jest dozwolona

3. Ochrona przed zwolnieniem

4. Do którego miesiąca ciąży można pracować?

 

Dodatkowe przerwa w pracy w ciąży

Jeszcze kilka lat temu maksymalny czas pracy kobiety ciężarnej przed komputerem był ograniczony do 4 godzin dziennie. Jednakże przepisy wprowadzone w maju 2017 roku, umożliwiły wykonywanie kobietom swoich obowiązków w pełnym wymiarze godzin. Oznacza to, że nasz dzień pracy może trwać maksymalnie 8 godzin. W tym czasie jednak co 50 minut przysługuje nam 10 minut dodatkowej przerwy.

Według Kodeksu Pracy ciężarna kobieta nie musi również pracować na nocki lub zostawać na nadgodziny. Jeśli do tej pory zdarzało się to nagminnie w naszej firmie, praca w ciąży pozwoli nam od tego odetchnąć. Prawa kobiet w ciąży dbają bowiem o tym, aby ciężarna nie pracowała ponad siły i miała czas, aby zadbać o siebie oraz o zdrowie swoje i dziecka.

Jaka praca w ciąży nie jest dozwolona?

Pracując przy biurku lub wykonując lekkie prace na stojące, nasze zdrowie oraz ciąża nie jest narażona na niebezpieczeństwo. Inaczej jest jednak w przypadku cięższych prac, gdzie wykorzystujemy swoją siłę fizyczną i zmuszamy się do dodatkowego wysiłku. Polskie prawo zabrania wykonywania takich prac.

Jakie prace są zakazane w czasie ciąży? Rozporządzenie z 2017 roku mówi przede wszystkim o:

  • pracy w wymuszonej pozycji;

  • pracy ze szkodliwymi czynnikami, np.: chemicznymi lub biologicznymi;

  • praca w warunkach o podwyższonym ciśnieniu, mikroklimacie zmiennym, gorącym lub zimnym

  • pracy o nadmiernym wysiłku fizycznym, mogące powodować ciężki uszczerbek na zdrowiu

  • pracy w kontakcie ze substancjami szkodliwymi dla zdrowia.

Lista, gdzie praca w ciąży jest zakazana, jest znacznie dłuższa. Jednakże każdy pracodawca w Polsce jest zobowiązany, aby ją przestrzegać. Warto być świadomą swoich praw, aby chronić zdrowie siebie oraz dziecka.

Ochrona przed zwolnieniem

Utrata pracy w czasie ciąży wpłynęłaby negatywnie nie tylko na naszą sytuację finansową, ale również na samopoczucie psychiczne. Jednakże dział VIII Kodeksu Pracy chroni nas przed taką sytuacją. Według polskiego prawa, pracodawca nie ma możliwości zwolnienia nas aż do dnia porodu.

Nie zawsze jednak ochrona przed zwolnieniem w ciąży nam przysługuje. Ma to miejsce przede wszystkim, kiedy są ku temu uzasadnione powody, takie jak wina po stronie pracownicy i zwolnienie dyscyplinarne. Do utraty pracy w ciąży może również dojść w przypadku upadłości firmy. Wtedy jednak przysługuje nam zasiłek macierzyński.

Do którego miesiąca ciąży można pracować?

Niektóre kobiety czują się rewelacyjnie w czasie ciąży, a praca im nie szkodzi. Inne z kolei skarżą się na silne zmęczenie, a stan ich zdrowia nie pozwala na życie pełną parą. Warto wtedy wiedzieć, do którego miesiąca ciąży można pracować i jakie przysługuje nam wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim.

Nieobciążająca praca w ciąży nie jest zabroniona. Jednakże, jeśli stan zdrowia nam na nią nie pozwala, przysługuje nam prawo do zwolnienia lekarskiego nawet na cały okres ciąży. Co więcej, w przeciwieństwie do pozostałych zwolnień lekarskich, na L4 z powodu ciąży przysługuje nam 100% wynagrodzenia, a nie 80%.

Praca w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko dbamy o swoją formę fizyczną, ale również o swoje zdrowie psychiczne i relacje z innymi osobami. Przysługują nam wtedy dodatkowe prawa kobiet w ciąży które warto znać, aby zadbać o siebie oraz dziecko.


 

Zdjęcie autorstwa Shaila19 z Pixabay.com