Podwyższona temperatura przed okresem – jak cykl miesiączkowy wpływa na temperaturę ciała?


Nie zawsze temperatura powyżej 36,6 stopni świadczy o infekcji organizmu. Podwyższona temperatura przed okresem jest wynikiem działania hormonów i cyklu menstruacyjnego. Jej obserwacja pozwala nie tylko poznać swoje ciało, ale zaplanować dzień owulacji i dni płodne. Jak zmienia się temperatura ciała w trakcie danej fazy?

podwyższona temperatura przed okresem

Cykl miesiączkowy a temperatura

Zarówno pierwsza, jak i druga faza cyklu miesiączkowego wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i temperaturę ciała. O wszystkim decydują hormony. To ich wysokość odpowiada za to, jak się w tym czasie czujemy. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego możemy czuć się roztargnione, odczuwać tkliwość piersi czy huśtawkę nastrojów.

Pierwsza faza cyklu menstruacyjnego

Cykl menstruacyjny mierzymy od pierwszego dnia okresu. To wtedy rozpoczyna się pierwsza faza cyklu. Wraz z początkiem miesiączki wiele kobiet może odczuwać zmniejszenie napięcia w organizmie. Wyższy poziom estrogenu wpływa na naszą koncentrację i samopoczucie. Możemy również odczuć spadek wagi, który jest związany z uwolnienia wody z organizmu. Pierwsza faza cyklu wpływa również na niższą temperaturę. Na termometrze może pojawić się nawet 36 stopni. Niewielki spadek temperatury nie jest powodem do niepokoi, a naturalną reakcją organizmu. W kolejnych dniach będzie ona się zwiększać, aż osiągnie poziom maksymalny przed okresem.

Owulacja a temperatura

Regularne mierzenie temperatury ciała może posłużyć do określenia terminu owulacji. Jeśli będziemy ją codziennie sprawdzać, łatwiej obliczymy dni płodne i okres jajeczkowania. W trakcie pierwszej fazy cyklu ciepłota ciała wyraźnie spada, zaczyna ona jednak rosnąć, kiedy pojawia się owulacja. Temperatura może się wtedy podwyższyć od 0,2 do 0,5 stopnia Celsjusza.

Druga faza cyklu

Wiele kobie zauważa u siebie podwyższoną temperaturę ciała przed okresem. Występuje ona zawsze w drugiej fazie cyklu. Temperatura po owulacji może wynosić nawet 37 stopni Celsjusza. Za tak duży skok ciepłoty ciała odpowiada wyższy poziom progesteronu i spadek estrogenu. Pogarsza się również nasza forma. Odczuwanie drażliwości i huśtawki nastroju jest w tym czasie bardziej zauważalne. Może pojawić się wtedy także tkliwość piersi oraz spadek libido. Jeśli podwyższona temperatura ciała trwa ponad dwa tygodnie i nie pojawiło się plamienie menstruacyjne, warto wykonać test ciążowy, aby sprawdzić, czy nie doszło do zapłodnienia.

Zakłócenie prawidłowej temperatury ciała

Zmiana temperatury po owulacji i w czasie okresu jest wynikiem pracy naszych hormonów, które regulują cykl miesiączkowy. Mierzenie ciepłoty ciała pozwala poznać ten cykl, co wykorzystują zwłaszcza kobiety planujące ciąże. Musimy jednak być świadome, że prawidłowa temperatura ciała (PTC) może być zakłócona przez czynniki zewnętrzne.

Zapisując wyniki pomiaru ciała, warto uwzględnić różne okoliczności, które mogą przekładać się na PTC. Temperatura może się bowiem zmieniać w wyniku silnego stresu, nieprzespanych nocy, spożywania alkoholu, infekcje organizmu. Każde ciało może jednak zareagować inaczej. Aby obliczać dni płodne na podstawie temperatury, potrzebujemy nabrać wprawy oraz świadomości swojego ciała i zmian, jakie w nim zachodzą w poszczególnych fazach cyklu.


 

Zdjęcie: pixabay.com