Najważniejsze badania przed ciążą, aby wykryć niepłodność


Nic nie jest tak bolesne, jak chęć posiadania dziecka i nieskuteczne próby zajścia w ciążę. Jeżeli zaczęłyśmy podejrzewać u siebie niepłodność, powinniśmy udać się do lekarza. Badania przed ciążą pozwolą określić przyczynę problemu i ułatwią nasze starania o dziecko.

badania przed ciążą

Co może utrudniać zajście w ciążę?

Problem z zajściem w ciążę może być spowodowany wieloma czynnikami. Na szczęście wiele z nich można konkretnie określić, a także wyeliminować. Oprócz chorób i wad genetycznych istnieje szereg innych powodów, które mogą wywołać niepłodność.

Na parę mogą wpływać zarówno zażywane leki, jak i używki, które są niewskazane przy próbie zajścia w ciążę. Ponadto mogą one doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu.

Nie zapominajmy również o wieku. Im starsza jest kobieta, tym jej szanse na poczęcie są coraz mniejsze. Największy okres płodności to wiek między 20 a 25 rokiem życia. Po 35 roku niedoszła mama może odczuwać już problemy z zajściem w ciążę.

Nie omija to także mężczyzn. Z wiekiem jakość ejakulatu zaczyna się obniżać. W nasieniu jest ich znacznie mniejsza ilość. Zmienia się również ich ruchliwość. Dlatego też nie należy lekceważyć tego aspektu.

Jakie wykonać badania przed ciążą?

Wiemy już, że leki, używki oraz wiek wpływają na niepłodność kobiety, jak i jakość nasienia mężczyzny. Oprócz nich lekarz przeprowadzający diagnozę zwróci uwagę na możliwość występowania niektórych chorób.

Do podstawowych badań zaliczamy przede wszystkim:

- badanie USG narządów rodnych – na jego podstawie możemy określić kształt oraz wielkość macicy, jak i jajników. Dzięki niemu lekarz ma możliwość diagnozy takich nieprawidłowości jak: torbiele jajników, mięśniaki macicy, czy endometrioza.

- badanie hormonalne – problem z zajściem w ciążę bardzo często dotyczy nieprawidłowego poziomu hormonów. Za niepłodność w tym przypadku może odpowiadać zły wynik progesteronu, estradiolu, prolaktyny, testosteronu, czy też folikulostymuliny. Ich poziom może się jednak zmieniać w zależności od cyklu. Dlatego warto zapytać lekarza, kiedy wykonać poszczególne badania.

- badanie poziomu AMH – określa on tak zwaną rezerwę jajnikową. To ona odpowiada, czy kobieta ma dużą ilość komórek jajowych w jajnikach. Z wiekiem liczba ta spada, co utrudnia zajście w ciążę.

- seminogram – badanie nasienia mężczyzny to także podstawowa czynność, pozwalająca określić przyczynę niepłodności. Próbkę z nasieniem poddaje się analizie pod kątem liczny plemników, jak i ich ruchliwości, budowy, a także żywotności.

Oprócz tych badań lekarz może także zalecić wykonanie testu na drożność jajowodów, czyli HSG, jak też testy owulacyjne, PCT oraz laparoskopię.

Badania genetyczne

Co jednak zrobić, kiedy testy wyszły poprawnie, a ja dalej nie mogę zajść w ciążę? W tym przypadku z pomocą przychodzi nam genetyka. To ona pozwoli nam ustalić, czy w genotypie niedoszłej mamy, czy też taty nie ma wrodzonej wady, która uniemożliwia zajście w ciążę.

Dlatego też badanie kariotypu genetycznego przeprowadza się u każdego z partnerów. Mają one na celu ustalenie, czy nie doszło do żadnej mutacji genowej.

W przypadku kobiety testy obejmują analizę genów: FMR1, CFTR, CYP21A2. Każda z tych mutacji może doprowadzić do niepłodności.

Badanie pod kątem mutacji CFTR oraz CYP21A2 wykonuje się także u mężczyzn. Oprócz tego lekarze sprawdzają gen AZF na chromosomie Y oraz gen AR. Ich mutacje skutkują redukcją plemników w nasieniu, a nawet ich całkowitym zanikiem.

Z wiekiem problem z zajściem w ciążę zaczyna rosnąć. Niepłodność dotyka jednak nie tylko kobiety po 35 roku życia, ale równie te z chorobami i wadami genetycznymi. Na szczęście szybka diagnoza umożliwia w większości przypadków leczenie, a także szczęśliwe zajście w ciążę.


 

zdjęcie: pixabay.com