Tyłozgięcie w ciąży, czy to problem do niepokoju?


Tyłozgięcie macicy może dotykać nawet 25% kobiet. Najczęstszymi objawami są obfite miesiączki oraz ból w trakcie współżycie. Wiele przyszłych mam martwi się, że tyłozgięcie może mieć negatywny wpływ na poród i potrzebne jest cesarskie cięcie. Co na to medycyna?

tyłozgięcie macicy

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Typowo macica, a właściwie jej trzon, jest ułożony do przodu w stronę pęcherza moczowego. Mówimy wtedy o przodozgięciu. Jednakże, co czwarta kobieta ma odwrotnie ułożoną macicę. Czy jest więc czym się martwić?

Tyłozgięcie powoduje, że macica jest wygięte, między pęcherzem moczowym a odbytem w stronę kręgosłupa. Pomimo tego, że nie jest to standardowe ułożenie, tyłozgięcie nie powoduje żadnych chorób, ani nie stanowi zagrożenia dla ciąży.

Warto jednak wziąć pod uwagę czynniki, które ją wywołały. Bardzo często zdarza się, że tyłozgięcie macicy nie było wrodzone, a mogło być spowodowane przez:

- endometriozę

- przebytą ciążę i powikłania po porodzie

- mięśniaki lub stany zapalne macicy

- zrosty w miednicy mniejszej

To właśnie te czynniki mogą wywoływać szereg objawów, z którymi muszą mierzyć się kobiety z tyłozgięciem. Samo ułożenie macicy nie daje o sobie znać. Dlatego też jest ono najczęściej wykrywalne w trakcie rutynowych badań ginekologicznych, czy też USG.

Tyłozgięcie objawy

Samo ułożenie macicy w stronę kręgosłupa nie jest chorobą. Stąd też brak potrzeby interwencji chirurgicznej. Leczenia wymagają jednak czynniki, które wywołały tyłozgięcie. Objawy im towarzyszące to przede wszystkim:

- bóle u podstawy kręgosłupa

- obfite oraz bolesne miesiączki

- problem z zajściem w ciążę

- ból w trakcie stosunku

Warto także wiedzieć, że tyłozgięcie w pierwszych tygodniach ciąży może dawać mało wyraźny obraz płodu. Dlatego też w tym przypadku badania do 12. tygodnia ciąży są wykonywane dopochwowo. Później, wraz ze wzrostem dziecka, macica samoistnie układa się do przodu.

Tyłozgięcie w ciąży, czy należy się go obawiać

Współczesna medycyna wyklucza możliwość, że samo ułożenie macicy może wpływać na zajście w ciąży, czy przebieg porodu. Ewentualne problemy wynikają wyłącznie z chorób, które tyłozgięcie wywołały.

Tyłozgięcie w ciąży wywołuje często ból w okolicach lędźwiowych. Ma on miejsce najczęściej w pierwszym trymestrze. Po tym czasie macica dostosowuje się do warunków i zostaje wyprostowana oraz przodozgięta. W okolicach 17. tygodnia ciąży wysuwa się ona z zatoki Douglasa, czyli z przestrzeni między odbytnicą a tylną ścianą macicy.

Kobiety spodziewające się dziecka nie muszą się obawiać także komplikacji w czasie porodu. Cesarskie cięcie nie jest wymagalne, jeżeli zostało stwierdzone tyłozgięcie. Poród w tym przypadku przebiegnie tak samo, jak przy normalnie ułożonej macicy.

Tyłozgięcie to nie wyrok. Jest to bardzo powszechna przypadłość, która dotyka 25% kobiet. Samo ułożenie macicy nie jest aż tak istotne, co czynniki, które je wywołały. Dlatego warto, w przypadku zauważenia niepokojących objawów, udać się do lekarza w celu diagnozy.

 

zdjęcie: pixabay.com