Objętość nasienia a bezpłodność


Badanie nasienia mężczyzny to jeden z podstawowych zabiegów, jakie wykonuje się w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Dzięki temu nie tylko stwierdzimy ilość plemników, ale także ich objętość. Jakie wyniki są uważane za normę, a jakie powinny wzbudzać w nas niepokój?

objętość nasienia

Badanie nasienia – przyjęte normy

Mężczyzna, który ma prawidłowy wynik badania nasienia, ma większe szanse na zapłodnienie partnerki. Prawdopodobieństwo, w przypadku stosunku bez zabezpieczenia, może wynosić nawet 85%. Na jakość nasienia wpływa nie tylko liczba plemników, ale także ich ruchliwość oraz żywotność.

Według norm z 2010 roku, opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia – WHO, przyjmuje się obecne normy:

- liczba plemników na poziomie 15 mln/ml

- żywotność co najmniej na poziomie 58%

- ruchliwość na poziomie 32%

- prawidłowa budowa plemnika na poziomie 4%

- objętość nasienia na poziomie 1,5 ml

Nieznaczne odchylenia od normy nie powinny być niepokojące. Wynik lekko niższy lub też wyższy nie powinien w żaden sposób uniemożliwiać w zajście w ciążę. Problem pojawia się dopiero w przypadku skrajnych wyników. W takiej sytuacji lekarze zalecają najczęściej powtórzenie badania płodności u mężczyzn.

Objętość nasienia, co wynika z badań

Objętość nasienia jest jednym z najważniejszych parametrów, które świadczą o jakości nasienia. Optymalna wartość jest na poziomie 1,5 ml. Jednakże norma dla mężczyzny sięga do 6 ml. W przypadku kiedy wynik wykracza poza te normy, możemy mieć styczność z:

- aspermią

- hipospermią

- hiperspermią

W przypadku aspermii w porcji ejakulatu znajduje się mniej aniżeli 0,5 ml nasienia. Może ona być zarówno skutkiem wad wrodzonych oraz zabiegów, jak i też skutkiem odbycia dużej ilości stosunków w krótkim czasie,

O hipospermii mówimy, kiedy objętość nasienia jest wyższa aniżeli 0,5 ml, ale nie większa aniżeli 2 ml. Oprócz wyczerpania się zapasów nasienia powodem hipospermii może być także stan zapalny prostaty i również odwodnienie organizmu.

Z kolei wynik powyżej 6 ml, też nie będzie optymalny do zajścia ciąży. Tak duża objętość nasienia prowadzi do mniejszej koncentracji plemników, a co za tym idzie – do trudniejszego zapłodnienia komórki jajowej. Taki wynik może być spowodowany zapaleniem pęcherzyków nasiennych oraz prostaty.

Jak poprawić jakość nasienia

Jeżeli badania płodności u mężczyzn pokażą nieprawidłowe wyniki, warto zdiagnozować u siebie przyczynę problemy. Sprawdzenie prostaty wydaje się rzeczą oczywistą. Jednakże na jakość ejakulatu mogą wpływać niektóre leki, jak też infekcje narządów płciowych.

Nie zapominajmy również o trybie życia. Jak się okazuje, wielu czynnikom możemy sami zapobiec. Jak poprawić jakość nasienia, jeżeli nie zostały wykryte u nas żadne choroby? Przede wszystkim rzućmy palenie oraz ograniczmy spożywanie alkoholu. Pamiętajmy także o odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Badanie nasienia może być pierwszą oznaką, że nasz organizm jest zmęczony i potrzebuje relaksu. Dzięki temu nie tylko my poczujemy się lepiej, ale także zwiększymy szansę na zapłodnienie.

 

zdjęcie: pixabay.com