Badania hormonalne – dlaczego są tak ważne?


Problem z hormonami jest jedną z przyczyn niepłodności nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Dlatego też zmierzenie ich poziomu jest pierwszym krokiem do postawienia diagnozy. Jakie hormony są odpowiedzialne za cykl owulacyjny oraz jakie są przyjęte normy?

Badania hormonalne

Hormony LH oraz FSH

Dlaczego poziom LH oraz FSH jest aż tak ważny? Oba te hormony normalizują cykl owulacyjny. To dzięki nim uwalnia się komórka jajowa i może dojść do zapłodnienia. Ich nieprawidłowa norma może być nie tylko przyczyną niepłodności, ale również może stwarzać ryzyko poronienia.

Zarówno folitropina (FSH), jak i lutropina (hormon luteinizujący – LH) są produkowane w przysadce mózgowej. Hormon LH odpowiada za cykl owulacyjny, stymulując organizm do wytworzenia komórki jajowej. To właśnie dzięki niemu może ona być uwolniona z jajnika do jajowodu. Zaś po jajeczkowaniu, przekształca on pęcherzyk w ciałko żółte, które produkuje inny hormon – progesteron. Oprócz cyklu owulacyjnego hormon luteinizujący odgrywa dużą rolę w stabilizacji hormonów po zapłodnieniu. Jest to niezbędne, aby prawidłowo utrzymać ciążę.

Z kolei hormon FSH jest odpowiedzialny za produkcją estrogenów oraz rozwój pęcherzyka Graafa. Folitropina powoduje jego rozwój. Dzięki czemu może w nim wykształcić się komórka jajowa, która jest zdolna do zapłodnienia.

Oba te hormony są odpowiedzialne nie tylko za prawidłowy przebieg ciąży, ale też za możliwość zapłodnienia. Kiedy poziom FSH jest zbyt niski, nie zachodzi proces jajeczkowania. Brak owulacji powoduje zaś u kobiety bezpłodność. Z kolei nadmierna ilość lutropiny może być powodem nieprawidłowego rozwoju ciąży, a nawet poronienia.

Badanie prolaktyny

Warto pamiętać o tym, że przysadka mózgowa produkuje jeszcze jeden hormon, który jest niezbędny do zajścia w ciążę. Jest to prolaktyna, czyli hormon, którego zaburzenia są wywołane najczęściej przez problemy z tarczycą.

Wysoki poziom prolaktyny może nieść ze sobą szereg konsekwencji dla kobiety. Przede wszystkim uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Może być on także przyczyną poronienia. Ponadto zaburzenia prolaktyny mogą świadczyć o guzie przysadki mózgowej. Dlatego nie należy lekceważyć problemu, jeżeli wynik będzie wykraczał poza normę.

Kiedy wykonywać badania hormonów

Diagnozowanie zarówno przyczyny niepłodności, jak i poronienia wiążę się z badaniami hormonów, które są odpowiedzialne za cykl owulacyjny oraz utrzymanie ciąży. Ich poziom określa się na podstawie wyników krwi.

Trzeba pamiętać, że poziom hormonów ulega nieustannym zmianom w ciągu cyklu menstruacyjnego. Ich normy zaś są przyjęte dla ustalonych faz. Dlatego należy je wykonać w określonym momencie cyklu.

Badania hormonów FSH oraz LH wykonuje się w 2-5 dniu cyklu, czyli w fazie krwawienia. Na pobranie krwi należy przyjść na czczo. Z kolei prolaktyna powinna być zbadana między 3 a 5 dniem cyklu. Na jej wysokość ma wpływ zmęczenie oraz stres. Dlatego oprócz przyjścia na czczo, warto zadbać o wyspanie się i wyeliminowanie stresu.

Przyjęte normy hormonów dla danego cyklu:

- Folitropina – 3-12 mlU/ml

- Lutropina – 2-1 mIU/ml

- Prolaktyna – 5 – 15 miU/ml

Zaburzenia mogą świadczyć nie tylko o niewydolności przysadki, ale także o wyczerpywaniu się rezerwy jajnikowej. Ponadto od poziomu lutropiny, zależny jest także inny hormon – progesteron, także niezbędny do prawidłowego cyklu owulacyjnego.

Badania hormonalne u mężczyzn

Mężczyźni również powinni zbadać poziom swoich hormonów. Są one niekiedy przyczyną zaburzenia jakości nasienia oraz bezpłodności. Zarówno hormon LH, jak i FSH jest produkowany przez męski organizm przez cały czas. Dlatego też badanie może zostać wykonane w dowolnym momencie.

Hormon folitropiny odpowiada przede wszystkim za produkcję plemników oraz powiększenie cewek nasiennych. Z kolei lutropina to hormon, który stymuluje wydzielanie się testosteronu. Żeby mężczyzna mógł zapłodnić partnerkę, oba hormony powinny być zachowane w normie.

 

zdjęcie: pixabay.com