Badanie nasienia – wyniki według Światowej Organizacji Zdrowia


Seminogram, czyli badanie nasienia jest jednym z podstawowych zabiegów, jakie wykonuje się, aby zdiagnozować bezpłodność, jak też obniżoną płodność u mężczyzny. Badanie warto wykonać, jeżeli od dłuższego czasu staracie się nieskutecznie z partnerką o dziecko.

badanie nasienia

Jak przygotować się do badania nasienia?

Seminogram to bezbolesne badanie nasienia. Wyniki, które będą miarodajne, muszą być poprzedzone przygotowaniem się do zabiegu. W tym celu należy zrezygnować na kilka dni z alkoholu oraz powstrzymać się od współżycia.

Uzyskanie spermy do badania najczęściej odbywa się w laboratorium. Można pozyskać ją również w domu. Jednak dostarczenie jej do laboratorium nie powinno zająć dłużej aniżeli 30 minut w temperaturze pokojowej. Oprócz tego należy zadbać o sterylność pojemnika oraz podpisanie go datą oraz godziną oddania próbki.

Następnie jest ona badana metodą makroskopową. Dzięki temu laborant jest w stanie określić jakość nasienia na podstawie liczby plemników, ich objętości, czy też odczynu pH.

Współczesne normy nasienia

Światowa Organizacja Zdrowia w 2010 roku zaktualizowała swoje normy nasienia, które przedstawiają referencyjne wyniki zdrowego mężczyzny, zdolnego do zapłodnienia partnerki. Według tego prawidłowe parametry to:

- objętość – 1,5 ml

- liczba plemników – 39 mln

- liczba plemników (mln/ml) – 15 mln

- pH – mniejsze bądź równe 7,2

- odsetek plemników o prawidłowej budowie – 4%

- odsetek żywotności – 58%

- ruchliwość – 40%

- plemniki progresywne – 32%

- zawartość fruktozy – mniejsze bądź równe 13 mmol/ejakulat

Stan nasienia

Na podstawie wyników pacjenta oraz określonych norm można ustalić poszczególne stany ejakulatu, które definiują jakość nasienia. Prawidłowe parametry są określane jako normospermia. Oprócz niej lekarze wyróżniają również zaburzenia wynikające z nieprawidłowej liczby plemników:

- azoospermia – całkowity brak plemników w nasieniu

- oligozoospermia – mniej aniżeli 15 mln/ml plemników w ejakulacie

- polizoospermia – nadmierna ilość plemników, wykraczająca poza przyjętą normę

Ponadto wyróżniamy także stany nasienia ze względu na objętość nasienia, są to:

- aspermia – objętość mniejsza aniżeli 0,5 ml

- hipospermia – objętość nasienia 0,5-2,0 ml

- hiperspermia – objętość większa aniżeli 6,0 ml

Badanie nasienia wyniki poza normą - przyczyny

Nieznaczne odchylenia od normy nie powinny być niepokojące. Na jakość nasienia może mieć wpływ zarówno stres, dieta oraz aktywność seksualna. Problem powstaje, jeżeli wartości są znacznie odmienne od wyznaczonych norm.

Przyczyny, dla których seminogram wykazał niepokojące wyniki, jest wiele. Warto przyjrzeć się nie tylko trybowi życia, ale także sprawdzić stan prostaty. Niska jakość nasienia może być związana z przewlekłymi zapaleniami lub też zmianami pozapalnymi narządów płciowych.

Warto także pamiętać, że płodność mężczyzny, podobnie jak u kobiety, maleje wraz z wiekiem. Jednakże u mężczyzn proces ten może zachodzić nawet 15 lat później.

 

zdjęcie: pixabay.com