Dlaczego nie mogę zajść – 4 powszechne mity na temat niepłodności


Czy tabletki antykoncepcyjne powoduje niepłodność, a abstynencja seksualna wzmacnia plemniki? Problem z zajściem w ciążę może dotykać nawet co piątą parę. Niepłodność stała się tematem tabu wokół, którego urosło wiele niedorzecznych mitów. Warto więc się z nimi rozprawić i uświadomić także swoich najbliższych. Przedstawiamy cztery powielane przesądy oraz mity na temat niepłodności.

dlaczego nie mogę zajść w ciążę

1. Tabletki antykoncepcyjne osłabiają płodność kobiety

Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że tabletki antykoncepcyjne mogą powodować niepłodność. Pomimo że antykoncepcja zmienia naszą gospodarkę hormonalną i hamuje proces owulacji, po jej odstawieniu nie powinno być problemów, aby zajść w ciążę.

Organizm najczęściej potrzebuje 2-3 cykli menstruacyjnych, aby powrócić do normy. Jeżeli po tym czasie, ciąża pomimo starań się nie pojawia, warto skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie to niekoniecznie antykoncepcja jest przyczyną niepłodności, a utajona dolegliwość.

2. To zawsze wina kobiety

„Nie mogę zajść w ciążę. To na pewno moja wina.” Znasz ten głos w swojej głowie? Jest duże prawdopodobieństwo, że nie jest on prawdziwy. Niepłodność to nie zawsze wina kobiety. Bardzo często problem leży po stronie partnera.

Szacuje się, że w nawet 40% przyczyn niepłodności to problemem z nasieniem, a nie z owulacją, czy z hormonami kobiety. Dlatego jeżeli staramy się od dawna o ciążę, badania powinna wykonać zarówno partnerka, jak i mężczyzna. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność oraz szanse na właściwe leczenie.

3. Abstynencja seksualna wzmacnia plemniki

Na jakość nasienia ma wpływ wiele czynników. Są to przede wszystkim choroby narządów płciowych, jak i niezdrowy tryb życia. Jak jest jednak z abstynencją? Jak się okazuje, niewielka wstrzemięźliwość może wpłynąć pozytywnie na plemniki. Jednak jeżeli będziemy powstrzymywać się od współżycia przez dłuższy czas – zmniejszymy szanse na zapłodnienie.

Według lekarzy najlepsze parametry sperma zachowuje w okresie 3-5 dni abstynencji. W tym czasie wzrasta liczba plemników oraz zwiększa się objętość nasienia. Jednak kiedy będziemy dłużej nie współżyć, jakość ejakulatu spadnie. Dlatego uprawianie seksu tylko w trakcie dni płodnych jest nie tylko niepotrzebne, ale również nieskuteczne.

4. Dieta wegetariańska/wegańska wpływa na niepłodność

Wokół diet bezmięsnych powstało wiele mitów. Jednym z nich jest przesąd, że wegetarianizm, a już tym bardziej weganizm wpływa na niepłodność. Podobnie jak w poprzednich przypadkach nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Jedzenie bądź niejedzenie mięsa nie wpływa na cykl menstruacyjny kobiety. Ciąża jest tak samo prawdopodobna dla wegan, jak i dla wegetarian.

Dobrze ułożona optymalna dieta bezmięsna będzie dostarczała tych samych składników odżywczych, co dieta osób spożywających produkty zwierzęce. Co więcej, unikanie tłustych, mięsnych posiłków będzie korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Dlaczego zatem nie mogę zajść w ciążę? Przyczyn może być wiele. Z całą stanowczością warto jednak wykonać specjalistyczne badania u lekarza, aniżeli słuchać porad przy rodzinnym stole. Pomimo że są one często wypowiadane z troską, nie pomogą w żadnym stopniu. Co więcej, mogą niekiedy zaszkodzić.

Przede wszystkim ważne jest, aby nie zadręczać się z powodu problemów z zapłodnieniem. Nawet jeżeli od kilku miesięcy staracie się nieskutecznie o potomka, to wciąż macie szansę. Postawienie trafnej diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia niepłodności jest skuteczne nawet w 80%. Dlatego nie warto od razu załamywać rąk.

 

zdjęcie: pixabay.com