Kwas foliowy nie tylko w ciąży – co musisz o nim wiedzieć?


Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9 lub też folacyna, to jeden z niezbędnych suplementów w czasie ciąży. Odpowiada on za prawidłowy rozwój narządów narządów wewnętrznych płodu, jak i za jego układ nerwowy. Jednakże witaminę B9 powinniśmy stosować także poza ciążą. Jakie ma właściwości oraz gdzie ją możemy znaleźć?

kwas foliowy

Kwas foliowy – właściwości

Kwas foliowy jest najczęściej kojarzony z ciążą. Jednakże jego suplementację warto stosować przez całe życie. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale również mężczyzn! Kwas foliowy ma szereg właściwości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Przede wszystkim odgrywa on znaczną rolę przy działaniu układu nerwowego oraz krwionośnego. Między innymi to dzięki niemu jest możliwe budowanie zasad azotowych, które tworzą nasze RNA oraz DNA.

Poza tym suplementacja kwasu foliowego chroni nas przed anemią, depresją, a nawet psychozą. Witamina B9 odpowiada także za prawidłowe powstawanie takich neuroprzekaźników jak dopamina czy adrenalina.

Niedobory kwasu foliowego

Dostępność kwasu foliowego jest zależna przede wszystkim od stosowanej diety oraz przyjmowanych suplementów. Może się jednak zdarzyć, że jego wchłanianie będzie ograniczone. Dotyczy to zwłaszcza osób, które palą papierosy lub nałogowo spożywają alkohol.

Trzeba mieć także na uwadze, że niedobory kwasu foliowego mogą być spowodowane także niektórymi chorobami. Są to przede wszystkim:

- zapalenie jelita

- zaburzenia układ pokarmowego

- obniżona aktywność enzymów

Na wchłanialność witaminy B9 ma wpływ również leczenie farmakologiczne padaczki oraz stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Kwas foliowy a ciąża

Okresem, kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na suplementację kwasu foliowego to ciąża, a konkretnie pierwszy trymestr ciąży. Jest to czas, kiedy wykształcają się narządy wewnętrzne płodu. Niedobór lub nawet brak witaminy B9 może skutkować poważnymi problemami oraz wadami rozwojowymi.

Kwas foliowy w ciąży odgrywa znaczącą rolę przy kształtowaniu się cewy nerwowej. To właśnie ona przekształca się później w rdzeń kręgowy oraz w mózg. Niedobory kwasu foliowego może doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa, a nawet bezmózgowia.

Ponadto jego obecność jest potrzebna, aby wytworzyły się czerwone krwinki w szpiku kostnym. Kwas foliowy w ciąży to także ochrona przed krwotokiem i poronieniem.

Suplementacja kwasu foliowego w ciąży

Jak już zostało wspomniane wcześniej, kwas foliowy należy przyjmować przez całe życie. Jednakże jego ilość należy zwiększyć w okresie ciąży (po konsultacji z lekarzem o zalecanej dawce).

Żeby pierwszy trymestr ciąży przebiegł prawidłowo, warto zadbać o suplementację jeszcze przed zapłodnieniem. Lekarze zalecają włączenie go do swojej diety na 3 miesiące przed staraniem się o dziecko. Wtedy dawka powinna wynosić maksymalnie 0,4 mg. Natomiast w trakcie ciąży dawka jest zwiększana do 1 mg. Jednakże decyzję o tym podejmuje lekarz. Podobnie jak w przypadku stosowania kwasu foliowego aż do końca ciąży.

Kwas metylowany przy mutacji genu MTHFR

Gen MTHFR i jego mutacje może dotyczyć nawet co drugą kobietę. Jego obecność powoduje, że przyswajanie kwasu foliowego jest niemożliwe.

Na szczęście, nawet jeżeli problem dotyczy również nas, nie musimy obawiać się o zdrowie płodu. W tym przypadku lekarz przepisze nam kwas metylowany, który jest przetworzoną formą tej witaminy, odporną na działanie genu.

Źródła kwasu foliowego

Kwas foliowy w ciąży jest dostarczany przede wszystkim w postaci suplementów. Na co dzień jednak można go odnaleźć w wielu produktach spożywczych.

Do najlepszych źródeł kwasu foliowego należą:

- szpinak

- sałata

- natka pietruszki

- rośliny strączkowe

- brukselka

- szparagi

- sery

- ryż

- żółtka jaj

- produkty zbożowe z jęczmieniem oraz pszenicą.

Warto o tych produktach pamiętać także w trakcie ciąży. Nawet jeżeli stosujemy suplementację farmakologiczną, powinna ona być uzupełniona o odpowiednią dietę.

 

zdjęcie: pixabay.com