Surogatki - ratunek dla bezpłodnych


Dla jednych surogatka, czyli kobieta, która donosi ciążę innej kobiety, jest ostatnią deską ratunku. Z kolei dla innych jest to zwykły handel ludźmi. Niejasne przepisy prawa oraz rosnący problem bezpłodności, powodują, że „rynek surogatek” schodzi do podziemia. Kim są osoby, które decydują się na wynajęcie matki zastępczej oraz kim jest sama surogatka?

surogatki

Kto decyduje się na surogatki w Polsce

Osoby, które wynajmują matkę zastępczą, borykają się najczęściej z problemem bezpłodności. Kiedy ciąża jest niemożliwa, a pragnienie posiadania swojego potomka jest coraz silniejsze, para może szukać rozwiązań alternatywnych.

Dzieje się tak najczęściej z powodu przewlekłych chorób, uniemożliwiających zapłodnienie, jak i doniesienie ciąży. Taki problem dotyka na przykład osób, które cierpiały na nowotwór i musiały przejść chemioterapię oraz radioterapię. Bezpłodność jest jednym ze skutków ubocznych.

Kim jest surogatka?

Kobieta, która donosi czyjąś ciążę, może być dla wielu par wybawieniem. Surogatki są najczęściej osobami młodymi (które są także w pełni zdrowe, nie palą oraz nie piją), potrzebującymi zarobić dodatkowe pieniędze. Mogą to być zarówno studentki, jak też matki, których nie stać na utrzymanie własnego dziecka.

Surogatki są zapładniane metodą in vitro. Dzięki temu w ich łonie rozwija się płód, który jest całkowicie niezwiązany z nimi genetycznie. Według umowy, którą zawierają z parą, mają one pokrywane wszelkie koszty związane z utrzymaniem ciąży. Całkowity koszt surogatki w Polsce może wynosić nawet ponad 100 000 zł. Dlatego też wiele kobiet może do tego podchodzić jak do szansy na dodatkowy zarobek.

Po urodzeniu dziecka surogatka oddaje niemowlę prawdziwym rodzicom. Co jednak, jeżeli zdecyduje dziecko zachować? Ciąża surogatki, według polskiego prawa, czyni ją matką. Pomimo że niemowlę nie jest z nią związane genetycznie. Przepisy pod tym względem mogą powodować szereg komplikacji zarówno dla rodziców biologicznych, jak i dla matki zastępczej.

Surogatki w Polsce a prawo

Przepisy prawa uznają surogatki, które przyjmują za korzyść majątkową, jako osoby popełniające przestępstwo. W roku 2019 posłowie opowiedzieli się za zwiększeniem kar stosowanych wobec handlu ludźmi, do którego surogatki w Polsce również miałyby należeć.

W tej sytuacji kobiety nie są chronione przez prawo polskie. Karę ma ponieść także osoba, która decyduje się na wynajęcie surogatki. W efekcie czego cały proces będzie jeszcze bardziej przeniesiony do podziemia. Ponadto już teraz niedoszli rodzice szukają takich rozwiązań poza granicami kraju, gdzie przepisy traktują surogatki w inny sposób.

Jak wygląda świat surogatek na świecie?

Wiele krajów na świecie ma sprecyzowane przepisy dotyczące surogatek. Co więcej, ciąża donoszona przez inną matkę jest zakorzeniona w ich kulturze. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, Grecji, Finlandii, czy Wielkiej Brytanii. Również na wschodzie, czyli w Rosji oraz na Ukrainie surogatki mają znormalizowane przepisy prawa.

Z kolei największe skomercjalizowanie surogatek ma miejsce w Indiach, jak i na Tajlandii. Ciąża zastępcza jest zaś całkowicie zabroniona w krajach takich jak Niemcy, Francja, Norwegia oraz Szwecja.

Surogatki to temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Z jednej strony jest to sposób bezpłodność pary, z drugiej może być traktowana jako handel ludźmi. Zaostrzenie przepisów prawa wcale nie zlikwiduje tego problemu. Stanie się wręcz przeciwnie, ciąża matki zastępczej będzie poza kontrolą państwa oraz prawa.

 

zdjęcie: pixabay.com