Badanie drożności jajowodów


Zapłodnienie komórki jajowej ma miejsce w jajowodach. Dlatego tak ważny jest ich stan, jeżeli staramy się o dziecko. W celu sprawdzenia drożności jajowodów wykonuje się badanie HSG. Na czym ono polega?

badanie drożności jajowodów

Drożność jajowodów – dlaczego jest ona aż tak ważna?

Jajowody są miejscem, w którym zachodzi do zapłodnienia. Dlatego też ich drożność jest tak ważna, jeżeli staramy się o dziecko. Każda z nas posiada parę jajowodów po obu stronach macicy. Mają one najczęściej długość około 12 centymetrów.

Oprócz zapłodnienia drożność jajowodów jest potrzebna także do prawidłowego transportu komórki jajowej. Szacuje się, że niedrożność jajowodów może być przyczyną niepłodności nawet u 35% kobiet, które nie mogą zajść w ciążę.

Przyczyny niedrożności jajowodów

Drożność jajowodów może być zaburzona przez wiele czynników takich jak czopy śluzowe oraz powstawanie zrostów. Za ich powstaniem stoją choroby kobiece, które dotykają narządów rodnych.

Do niedrożności jajowodów dochodzi najczęściej przy:

- endometriozie

- przebytej ciąży pozamacicznej

- zapaleniu wyrostka robaczkowego

- poronieniach

- infekcjach dróg rodnych

- chorobach przenoszonych drogą płciową

- operacjach w obrębie jajowodów oraz jamy brzusznej

- zapaleniu miednicy

Niedrożność jednego z jajowodów może utrudniać ciążę, jednak nie jest ona niemożliwa w tym przypadku. Inaczej jest w przypadku zablokowaniu obu struktur. Wtedy jedyną szansą na zapłodnienie może być tylko in vitro. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, lekarz zleci nam histerosalpingografię, czyli HSG. Dzięki niemu będziemy miały szansę na odzyskanie płodności.

Jak wygląda badanie HSG?

Badanie HSG jest metodą udrażniania jajowodów. Z racji, iż jest to zabieg dość inwazyjny poprzedza go szereg innych badań, jak USG oraz cytologia. Mają one potwierdzić konieczność wykonania HSG.

Samo badanie zajmuje około 15-30 minut. Jest najczęściej wykonywane przy znieczuleniu miejscowym, ewentualnie ogólnym. W trakcie niego do jamy macicy jest wprowadzany cewnik ze środkiem kontrastującym. HSG wykorzystuje w tym celu promienie rentgena. Jeżeli będzie on przechodził przez któryś jajowód wolniej, może to świadczyć o jego niedrożności. W takim przypadku do narządów rodnych są wprowadzane mikro narzędzia, które usuwają ewentualne zrosty.

Badanie SonoHSG – alternatywa do rentgena?

Badanie rentgenem może nie być konieczne, jeżeli zdecydujemy się na alternatywne badanie ultrasonografem, czyli SonoHSG. Pomimo że nie wykorzystuje ono niebezpiecznych promieni oraz jest mniej bolesne, nie jest to codzienna praktyka. Przede wszystkim badanie ultrasonografem może nie dać aż tak dokładnego obrazu macicy oraz jajowodów. A jest to niezbędne do postawienia trafnej diagnozy oraz podjęcia decyzji o usunięciu ewentualnych niedrożności.

Jak przygotować się do HSG?

Badanie drożności jajowodów z racji, iż wykorzystuje promienie rentgena, wymaga pewnych przygotowań. Przede wszystkim na zabieg należy przyjść na czczo. Od ostatniego posiłku powinno minąć niemniej aniżeli 6 godzin.

Istotne jest także, aby kobieta w trakcie HSG była tuż po menstruacji. Do zabiegu należy się również wstrzymać od współżycia.

Jeżeli badanie drożności jajowodów odbyło się ze znieczuleniem ogólnym, kobieta jest proszona o zostanie w ośrodku na około 2 godziny. Jedyne powikłania, jakie powinny występować to ból w okolicach podbrzusza oraz plamienia.

Pomimo że histerosalpingografia nie jest zabiegiem przyjemnym, daje ono dużą szansę nie tylko na przywrócenie drożności jajowodów, ale także na zajście w ciążę. Szansa na zapłodnienie wzrasta do nawet 30%. Ponadto badanie jest bezpieczne i nie należy się go obawiać.

 

zdjęcie: pixabay.com