Jak szybko zajść w ciążę? 4 skuteczne sposoby


Zajście w ciążę nie zawsze jest takie łatwe. Współczesny tryb życia może zwiększać szanse na niepłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak szybko zajść w ciążę, aby doczekać się wymarzonego dziecka? Prezentujemy 4 skuteczne sposoby na poprawienie płodności, a jednocześnie zadbają o nasze zdrowie.

jak szybko zajść w ciążę

1. Odstawcie alkohol oraz papierosy

Okazjonalne spożywanie alkoholu nie powinno obniżyć płodności. Problem pojawia się w wypadku nałogów. Zarówno alkohol, jak i papierosy wpływają negatywnie na całą kondycję organizmu.

W przypadku mężczyzn, którzy palą papierosy, może wystąpić upośledzenie funkcji jąder. Seminogram, czyli badanie nasienia nie pozostawia wątpliwości: używki zmniejszają ilość plemników oraz obniżają objętość nasienia. Niska jakość ejakulatu może spowodować niepłodność.

W przypadku zaś nadużywania alkoholu mężczyźni mogą mieć problemy z erekcją. Kobiety również odczują efekty częstego sięgania po trunki. Badania wykazały, że alkohol może zaburzać cykl menstruacyjny oraz zmniejszać rezerwę jajnikową, czyli liczbę pęcherzyków, w których może dojrzewać komórka jajowa.

2. Zadbajcie o zdrowy tryb życia oraz prawidłową masę ciała

Zarówno nadwaga, jak i niedowaga może zaburzyć cykl menstruacyjny kobiety. Według badania zbyt wysokie BMI, czyli powyżej 29., może być powodem niepłodności. Z kolei niedowaga poniżej 19 BMI może wydłużyć czas starań nawet 4-krotnie.

Mężczyzna również nie jest obojętny na swoją wagę. Zbyt duża liczba kilogramów zmniejsza jakość ejakulatu oraz utrudnia zapłodnienie partnerki. Według lekarzy każde 10 kg więcej na wadzę, zwiększa niepłodność o 10%.

3. Prowadźcie regularne współżycie

Uprawianie seksu wyłącznie w dni płodne nie jest najlepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem psychologicznym, jak i biologicznych. Jeżeli współżycie będzie wyznaczane wyłącznie przez kalendarzyk małżeński, stracicie motywację oraz przyjemność. Seks stanie się obowiązkiem, a nie czymś, co powinno zbliżać ludzi do siebie.

Ponadto wstrzemięźliwość seksualna wpływa negatywnie na jakość nasienia. Abstynencja dłuższa aniżeli kilkanaście dni znacząco wpływa na ilość plemników w spermie. Nie ma jednak co przesadzać. Zbyt częste współżycie doprowadzi do wyczerpania się zasobów i spowoduje taki sam efekt. Warto zatem uprawiać seks nie tylko w dni płodne, ale regularnie współżyć 2-3 razy na tydzień.

4. Wprowadźcie odpowiednią dietę

Jak już wspomnieliśmy, waga jest odpowiedzialna za jakość nasienia oraz regulację cyklu menstruacyjnego. Jednak oprócz prawidłowej masy ciała, warto także przyjrzeć się swojej diecie. Przede wszystkim powinna być ona bogata w witaminy.

Dla polepszenia płodności zaleca się spożywanie olejów roślinnych, a także dyni. Produkty te są bogate w witaminę E, która sprzyja w zajściu w ciąże. Podobne właściwości wykazuje również witamina A, dostępna w grejpfrucie, pomidorach, czy też w papryce. Ponadto dla zwiększenia ruchliwości plemników, mężczyźni powinni sięgnąć po witaminę C.

Ważny jest także olej z wiesiołka. Jest on bogaty w kwasy omega-6, które pomagają w dotarciu plemników do komórki jajowej. Jego właściwości wywołują niezbędne skurcze macicy oraz polepszają właściwości śluzu w drogach rodnych.

 

zdjęcie: pixabay.com