Badania hormonalne a płodność - jakie wykonać?


Problem z zajściem w ciążę może być spowodowany przez wiele czynników. Niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności są hormony. Zbadanie ich poziomu pomoże postawić diagnozę oraz podjąć leczenie, które umożliwi zajście w ciążę. Do hormonów zaliczamy przede wszystkim gonadotropiny, czyli hormony, które stymulują pracę jajników. Nie są one jednak jedynymi, które warto sprawdzić.

badania hormonalne

 

Jakie hormony odpowiadają za płodność?

Za możliwość zajścia w ciążę odpowiada szereg hormonów. Regulują one cały cykl menstruacyjny oraz odpowiadają za owulację. Ich niedobór może skutkować nie tylko niepłodnością, ale także pogorszeniem stanu zdrowia. Ich stężenie wykonuje się za pomocą prostego pobrania krwi z żyły łokciowej.

Badania hormonalne mierzą stężenie hormonów, takich jak:

- prolaktyna

- progesteron

- estradiol

- lutropina

- folitropina

- testosteron

- hormony tarczycy: T3 oraz T4

Normy hormonów

Zbyt niskie lub wysokie stężenie poszczególnych hormonów może przynieść różne skutki. Zaburzona gospodarka jest wywołana najczęściej przez niewydolność przysadki mózgowej, choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników, choroby nadnerczy, a także nadmierne odchudzanie się, czy też silny wysiłek fizyczny.

Prolaktyna – norma

Badanie prolaktyny jest wykonywane w celu zdiagnozowania gruczołu przysadki mózgowej. W przypadku powstania guza, hormon jest wytwarzany intensywnie.

Zbyt duże stężenie prolaktyny może wywołać:

- obniżenie libido

- ból w trakcie stosunku

- brak owulacji

- niepękający pęcherzyk Graafa

Stężenie prolaktyny jest różne i zależne od fazy cyklu. Najczęściej lekarze zalecają badanie hormonalne 21 dnia cyklu. Stężenie powinno wtedy wynosić poniżej 40 ng/l.

Progesteron

Jest hormonem płciowym, który odpowiada za zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy, jak i za utrzymanie ciąży. W przypadku progesteronu problemy powoduje jego zbyt niski poziom.

Zaburzenia związane z nieprawidłowym stężeniem to przede wszystkim:

- nieregularny cykl menstruacyjny

- niemożność implantacji zapłodnionego jajeczka

- poronienia

Podobnie jak w przypadku prolaktyn lekarz zleca badanie progesteronu 21 dnia cyklu. Wtedy też jego norma wynosi 3-68 nmol/l. Ponadto jego monitorowanie pozwala sprawdzić, czy kobieta jajeczkuje.

Estradiol

Estradiol jest kolejnym z hormonów płciowych. Podobnie jak inne odpowiada on za cykl jajeczkowania. Zarówno zbyt wysoki, jak i za niski poziom może nieść ze sobą niepokojące objawy. Może być on spowodowany przez niewydolność jajników, lub też niewydolność podwzgórza przysadki

Nieprawidłowy poziom estradiolu powoduje:

- nieregularne i bolesne miesiączki

- powstawanie mięśniaków

- huśtawka emocjonalna

Badanie hormonalne poziomu estradiolu najlepiej jest wykonać w 2 lub 3 dniu cyklu. Jego prawidłowa norma powinna mieścić się w przedziale 0,3-3,5 nmol/l.

FSH oraz LH

Zarówno folitropina (FSH), jak i lutropina (LH) są gonadotropinami. Odpowiadają one przede wszystkim za dojrzewanie oraz pękania pęcherzyków Graafa. Oba hormony są wytwarzane przez przysadkę mózgową.

Zmiana stężenia LH oraz FSH może powodować:

- zaburzenia miesiączkowania

- brak owulacji

Badania hormonalne powinny być wykonane między 3 a 5 dniem cyklu. Norma dla lutropiny wynosi w tej fazie 1,1-11,5 mlU/l, a dla folitropiny 2,8-11,3 mlU/l.

Hormony tarczycy

Do hormonów tarczycy zaliczamy przede wszystkim hormon T4 oraz jego pochodną – T3. Ich nadmiar może prowadzić do:

- zaburzeń hormonalnych (nadmiar T4 obniża działania estrogenów)

- komplikacji zajścia w ciążę lub jej doniesienia

- nadczynność tarczycy

Norma w przypadku hormonu T3 wynosi 70-170 ng/dl, zaś dla 45-125 ng/dl to 45-125 ng/dl.

 

zdjęcie: pixabay.com