Późna ciąża - czy jest bezpieczna?


Jeszcze do niedawna kobiety rodziły dziecko, mając średnio 24. lata. Dzisiaj ten wiek przesunął się do 29 roku życia. Chęć rozwijania się oraz budowania stabilnej pozycji finansowej poprzedzają decyzję o poczęciu dziecka. Z wiekiem jednak nasza płodność maleje. Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża po 40-stce?

późna ciąża

Ciąża po 40 roku życia

Niektórzy uważają, że późna ciąża jest samolubna. Dlaczego? Urodzenie dziecka po 35 roku życia jest związane z ryzykiem powikłań. Dodatkowo wzrasta w tym wieku także liczba poronień. Warto jednak pamiętać, że kobieta, która zachodzi w późną ciążę, jest objęta dodatkową ochroną lekarską. Dzięki czemu na bieżąco jest sprawdzany stan jej płodu.

Późna ciąża a powikłania

Po 35 roku życia kobieta nie tylko traci swoją rezerwę jajnikową. Wzrasta również zagrożenie wad rozwojowych oraz genetycznych płodu. Spowodowane jest to z większą liczbą komórek jajowych z nieprawidłowym DNA.

Z wiekiem wzrasta ryzyko, że dziecko urodzi się z zespołem Downa, Edwardsa, czy też Pataua. Ponadto płód może mieć wadę serca, czy też przepuklinę mózgowo-rdzeniową. Ryzyko wzrasta, jeżeli podobne schorzenia były już odnotowane w rodzinie. Nie należy zapominać także o zwiększonym odsetku poronień.

Ryzykiem powikłań jest obarczone nie tylko dziecko, ale także jego mama. Późna ciąża może być powodem cukrzycy, czy też nadciśnienia. Niejednokrotnie niezbędny jest wcześniejszy poród za pomocą cesarskiego cięcia.

Jakie badania w ciąży wykonać?

Z powodu powikłań badania w ciąży powinny być punktem obowiązkowym dla kobiety, która decyduje się na dziecko w późniejszym wieku. Co prawda są one dobrowolne, jednakże pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości jeszcze na wcześniejszym etapie.

Badania w ciąży możemy podzielić na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do badań nieinwazyjnych należy przede wszystkim USG. Jest ono wykonywane u każde przyszłej mamy. U kobiet po 35 roku życia wykonuje się również:

- test PAPPA-A

- test potrójny (na poziom hCH, AFP i estriolu)

- test na AFP we krwi

Z kolei inwazyjne badania prenatalne to przede wszystkim:

- amniopunkcja (pobranie płynu owodniowego z powłoki brzusznej)

- fetoskopia (biopsja tkanek płodu)

- biopsja kosmówki

Badania inwazyjne jednoznacznie potwierdzą bądź wykluczą wady genetyczne płodu, jakie może nieść ze sobą ciąża po 40 roku życia. Są obarczone ryzykiem, ale wynosi ono od 0,5% do 3%. Ponadto wiele klinik, które oferuje prywatne badania prenatalne, gwarantuje wysokie ubezpieczenie na wypadek nieprawidłowego wyniku.

Czy warto decydować się na późną ciążę?

Decyzja o posiadaniu dziecka jest kwestią indywidualną dla każdej z nas. W przypadku późnej ciąży warto pamiętać nie tylko o ryzyku wykształcenia się wad genetycznych, ale także o sporej różnicy pokoleniowej.

Jeśli urodzimy dziecko po 40 roku życia, problemy z porozumieniem się w okresie nastoletnim mogą być większe. Oczywiście nie jest to przesądzone. Jednakże spora różnica wieku między nami a dzieckiem, zwiększa ryzyko, że nie będziemy przy nim przy jego ważnych chwilach w dorosłości.

Z drugiej jednak strony, decydując się na ciążę, kiedy osiągniemy już pewną pozycję zawodową oraz finansową, może ułatwić nam ona wykształcenie oraz wspieranie pasji dziecka. Ponadto, jeśli mamy już za sobą wspinanie się po szczeblach drabiny kariery, możemy mu poświęcić więcej czasu.

Późna ciąża to coraz bardziej świadoma decyzja wielu kobiet. Dzięki opiece lekarskiej oraz badaniom prenatalnym, jej donoszenie jest coraz bezpieczniejsze. O tym, kiedy chcemy urodzić dziecko, warto pomyśleć jak najwcześniej. Dzięki rozważeniu swojej indywidualnej sytuacji będziemy mogły poznać wszystkie plusy oraz minusy poczęcia dziecka w danym wieku.

 

zdjęcie: pixabay.com