Dlaczego dochodzi do poronienia – przyczyny oraz objawy


Przedwczesnego przerwania ciąży boi się każda przyszła mama. Poronienie występuje do 22 tygodnia ciąży. Może ono dotyczyć nawet jednej na pięciu zapłodnionych komórek. Jakie są najczęstsze przyczyny oraz jak rozpoznać pierwsze objawy poronienia, aby móc zainterweniować?

dlaczego dochodzi do poronienia

Różne postacie poronienia

Istnieje wiele postaci poronienia. Każde z nich wskazuje jednak na naturalną obronę organizmu matki na nieprawidłowy rozwój płodu. Pomimo że nie da się zatrzymać tego procesu, jak najszybsze odwiedzenie oddziału patologii ciąży może uchronić nas przed jej utratą.

Wyróżniamy podział przede wszystkim na patomorfologiczne poronienia:

- poronienia zupełne – w jego trakcie jajo płodowe całkowicie jest wydalane z organizmu przez skurcze macicy. Jednakże dochodzi do niego bardzo rzadko.

- poronienie niezupełne – w przeciwieństwie do poronienia zupełnego płód nie jest wydalany całościowo z macicy. Potrzebne jestem zatem łyżeczkowanie.

Ponadto możemy wyróżnić poronienie jednoczasowe (do 12 tygodnia ciąży) oraz dwuczasowe między 13 a 22. tygodniem ciąży.

Kliniczne rodzaje poronienia

Do klinicznych postaci poronienia zaliczamy zarówno poronienie zupełne, jak i poronienie niezupełne. Oprócz nich wyróżniamy także:

- poronienie zagrażające – ma ono miejsce w pierwszym trymestrze, najczęściej w 4,8 oraz 12 tygodniu ciąży. Jest ono więc związane z datami, w których następowałyby kolejne miesiączki. Charakteryzuje się ono nieznacznym krwawieniem oraz bólami podbrzusza.

- poronienie zaczynające się – może ono doprowadzić do utraty ciąży. Najczęściej jest spowodowane zaniedbaniem poronienia zagrażającego. Objawy poronienia zaczynają się silnymi bólami oraz intensywnym krwawieniem.

- poronienie zatrzymane – ma ono miejsce w przypadku obumarcia jaja płodowego, które nie zostało wydalone. Może nieść ze sobą poważne skutki dla niedoszłej mamy, takie jak silne krwawienie.

- poronienie nawykowe – są to trzy lub nawet więcej poronienia samoistne. Najczęstszą przyczyną są wady rozwojowe zarodka.

Przyczyny poronienia

Do poronienia może dojść zarówno przez patologie w obrębie narządów rodnych, jak też przez czynniki genetyczne. Wady chromosomalne powstają w trakcie tworzenia się gamet. Ma na nie wpływ wiele czynników, takich jak wiek przyszłej mamy. To one najczęściej decydują o poronieniu wczesnym, czyli w pierwszym trymestrze.

Przyczyny poronienia w drugim trymestrze ciąży to najczęściej:

- zakażenia odrą, czy też różyczką

- problemów z gospodarką hormonalną (cukrzyca, choroby tarczycy)

- używki

- nadmierny stres

- złe odżywianie

- choroby wirusowe oraz bakteryjne

- konflikt serologiczny

- wady pępowiny, chromosomalne, kosmówki płodu

- uszkodzony układ nerwowy lub krwionośny płodu

- przedwczesne odklejenie się łożyska

- niewydolność fazy lutealnej

Jakie są najczęstsze objawy poronienia?

Najczęstszymi objawami poronienia jest krwawienie oraz ból podbrzusza. Mogą się one różnić w zależności od typu poronienia, jak i tygodnia ciąży.

Zdarza się, że poronieniom towarzyszy także odejście wód płodowych oraz temperatura. Niekiedy dochodzi także do zakażenia ogólnego, które objawia się zaburzeniami świadomości, bólami, dreszczami, czy też ropnymi upławami. Występuje ono jednak rzadziej.

Z całą pewnością nie należy lekceważyć żadnych objawów poronienia. Jeżeli tylko zaobserwujemy coś niepokojącego, musimy jak najszybciej udać się do lekarza. To dzięki niemu uda ustalić przyczynę utraty ciąży, jak też dalsze kroki.

Jeżeli poronienie było zupełne, owulacja następuje dość szybko i nie ma przeciwwskazań do kolejnej ciąży. Inaczej to wygląda w przypadku potrzeby łyżeczkowania. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże w dalszych staraniach o dziecko.

 

zdjęcie: pixabay.com