Blada kreska na teście ciążowym – czy to już ciąża?


Starania się o dziecko powodują, że każde najmniejsze przesłanki wywołują w nas fale nadziei. Jednym z najpewniejszych metod sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia, jest test ciążowy. Co jednak zrobić, kiedy zamiast dwóch grubych kresek widzimy jedną bardzo bladą? Czy to oznacza, że to już ciąża?

blada kreska na teście ciążowym

Dlaczego pojawia się biała kreska na teście ciążowym?

Test ciążowy ma za zadanie wykryć hormon beta hCG, potocznie nazywany również hormonem ciąży. Pojawia się on w moczu kobiety tylko w przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia. Jego stężenie wzrasta zaś z upływem czasu.

Na wynik testu ciążowego może wpłynąć wiele czynników. Najczęściej jest to okres, jaki minął od zapłodnienia. Jeżeli minęło dopiero parę dni, hormon beta hCG jest jeszcze na niskim poziomie. Jednakże taki rezultat w większości przypadków potwierdza pozytywny test ciążowy, czyli dwie kreski.

Nie bez znaczenia jest także czułość samego testu. Określa się go, jako mU/L, czyli milijednostki na litr. W aptekach odnajdziemy testy zarówno o czułości 500, 800, jak też 1000 mU/L. Jeśli od zapłodnienia mogło minąć niewiele czasu, zaleca się, aby sięgnąć po test ciążowy z jak najniższym wskaźnikiem. Dzięki niemu ciąża może być wykryta już po kilku dniach.

Kiedy najlepiej jest wykonywać test ciążowy?

Kobiety, które starają się o dziecko, chcą bardzo szybko dowiedzieć się na temat ciąży. Lekarze podkreślają jednak, że jej ustalenie wymaga odrobiny czasu. Dzięki temu uzyskamy najbardziej pewny wynik, co do którego nie będzie wątpliwości.

Przede wszystkim test ciążowy należy wykonać jak najbliżej spodziewanej miesiączki. Jeżeli wynik będzie niejednoznaczny, czyli pojawi się blada kreska, lepiej odczekajmy kilka dni do tygodnia, aby ponowić próbę.

Zdarza się niestety, że blada kreska oznacza zapłodnione jajeczko, jednakże może ono szybko obumierać. Dlatego też nie należy brać takiego wyniku za pozytywny test ciążowy.

Jak potwierdzić testy ciążowy?

Inną metodą potwierdzenia ciąży jest zaniesienie próbki moczu do przychodni, która skierują ją do laboratorium. Tam też zostanie dokonany pomiar hormonu beta hCG. W przeciwieństwie jednak do domowych testów wynik będzie o wiele dokładniejszy.

Można także zlecić badanie krwi w przychodni. Należy jednak pamiętać, żeby zlecić test co najmniej tydzień po zapłodnieniu i jak najbliżej czasu miesiączki.

Warto wiedzieć, że wszelkie wątpliwości, które mamy z zajściem w ciąże rozwieje nasz lekarz. Dlatego warto udać się do ginekologa, aby potwierdzić zapłodnienie i dostać odpowiednie dalsze wskazówki.

Domowe testy ciążowe są skuteczne, ale nieidealne. Nie mogą być więc głównym wyznacznikiem, zwłaszcza jeżeli wcześniej zdarzały się problemy z utrzymaniem ciąży. Blada kreska może być dobrym znakiem, ale warto się wstrzymać kilka dni przed powtórzeniem kolejnego badania.

 

zdjęcie: pixabay.com